Patsientide liit: uus hambaravihüvitis toob kaasa kehvema kvaliteedi ja järjekorrad

Hambaravi.

FOTO: Martin Rickett/PA Wire/PA Images/Scanpix

Tänavu 1. juulist muutuv hambaravihüvitiste kord ei paranda ravi kvaliteeti, vaid toob kaasa järjekordade paisumise ja täiendavad kulud arsti juures käimiseks, leiab patsientide liit.

Liit toob oma teates välja, et kuna täiskasvanute hambaravilepingu on haigekassaga sõlminud 546st praksisest vaid 51, on paratamatu, et hüvitist soovivad inimesed peavad hambaarsti vahetama.

Tihti kodust kaugel asuva uue arsti juures on aga ees ootamas pikk järjekord. Patsientide esindajaid teeb murelikuks just rasedate, väikelaste emade, pensionäride ja puuetega inimeste olukord, kes vajavad hüvitist enam, kuid see võib jääda kättesaamatuks.

Uuenduse nõrgim koht on hind, millega Haigekassa hambaarstilt teenust ostab. «Praegust hinnakirja vaadates jääb mulje, et hambaid tuleks parandada poolikult, mis toob patsiendile hiljem kaasa lisakulusid,» sõnas patsientide liidu tegevjuht Kadri Tammepuu.

Näiteks tuleb hinnastamisest välja, et vana plommi eemaldamiseks ja kaariese puhastamiseks enne hambaauku täidise panekut pole üldse vahendeid ette nähtud. «Sisuliselt on tegemist sama olukorraga, kui inimene jätab põhjakõrbenud poti pesemata ja siis imestab, miks toit ei tule nii hea, kui peaks,» tõi Tammepuu absurdsust ilmestava näite.

«Riigil ja ametnikel oleks pidanud ohutuli süttima juba selle peale, kui enamik hambaravipraksiseid keeldus pakutud tingimustel lepingut sõlmimast,» lausus Tammepuu. Ta lisas, et mõistlike lahenduste leidmise asemel näitas riik toorest jõudu, seades liiga madalate teenusehindade kehtestamisega ohtu ravi kvaliteedi.

Sotsiaalministeeriumi väide, et eraldatud kuue miljoni euro eest saab osutada rohkem teenuseid, on Tammepuu hinnangul iseenesest korrektne. «Kuid me ei saa kuidagi heaks kiita, kui kvantiteet tuleb kvaliteedi ning inimeste tervise ja rahakoti arvelt,» sõnas ta.

Tammepuu lisas, et esimene samm olukorra stabiliseerimisel oleks kiire vigade parandus ning otsus, mille alusel saaks raha inimesega kaasas käia. Nii jääksid ära tarbetud kannatused ja tõkked arsti juurde pääsemisel.

Loe siit ja siit ka sellest, mida arstid uuest hambaravihüvitisest arvavad. Siit saab lugeda ka sotsiaalministeeriumi selgitust hambaravihüvitise teemal.

Populaarne

Tagasi üles