USAs leidis aset esimene õnnestunud katse geneetilise mõjutamisega eemaldada embrüolt pärilik haigus.
USAs teatati esimesest õnnestunud inimembrüo geneetilisest muutmisest
Oregoni tervise- ja teadusülikooli uurijad on teadete kohaselt mõjutanud paljude üherakuliste embrüote geneetilist kooslust kasutades teisendamise tehnikat, mis asendab vigased geenid, vahendab MIT Technology Review.
Shoukhrat Mitalipov, revolutsioonilist genoomi redigeerimistehnikat, CRISPRi (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats), kasutava uuringu juht, keeldus tulemusi enne ametliku avaldamist kinnitama, kuid tema meeskonna teadlased ütlesid väljaandele, et nad tõestasid, et vigaseid geene, mis põhjustavad pärilikke haigusi, on võimalik parandada turvaliselt ja edukalt.
Embrüotel lasti areneda vaid mõned päevad, enne kui need hävitati ning teadlastel ei olnud kavatsust neid üsasse asetata. Värskelt avaldatud eksperiment võib sellest hoolimata olla verstapost teekonnal geneetiliselt muudetud inimeste suunas.
Viimase kahe aasta jooksul on muutunud USAs teadusmaailma suhtumine pooldavamaks geneetilistesse mõjutustesse, mida laps saab tulevastele generatsioonidele edasi kanda.
Teadlane, kes oli Oregoni uurimistööga tutvunud, ei arvanud, et uus avastus on veel kliiniliste katsete faasis, kuid pigem tõestas uuring, et selline geneetiline teisendamine oleks võimalik.
Kuna uudiseid võimalusest parandada haigust varjab hirm niinimetatud «disainerbeebidest», siis on olemasoleva tehnoloogia kasutamine ja sellega seonduv uurimistöö suuresti seadusega piiratud.
Vaata ka ingliskeelsest videot, mida tähendab CRISPR tehnoloogia: