Viis asja, mida peaksid teadma veenilaienditest

Triin Ärm
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Veenilaiendite puhul kreemid ei aita.
Veenilaiendite puhul kreemid ei aita. Foto: PantherMedia / Scanpix / Inna Talan

Kuigi veenilaiendid on üks sagedasemaid kroonilisi healoomulisi haigusi, ei ole see teema tihti inimestele oluline enne, kui nad märkavad muutust oma kehal.

Nahasisesed kapillaarsed laiendid või siis nn katkised kapillaarid, nagu neid mõnikord kutsutakse, on veenilaienditest kõige sagedasemad, vahendab dr Veronika Palmistet tervisenõustamise keskkond kliinik.ee.

Peamiselt tekivad kapillaarsed laiendid jalgadele. Neid esineb 88 protsendil naistest ja 79 protsendil meestest.

1. Mis on nahasisesed veenilaiendid?

Väheliikuv elustiilil ja ülekaalul soodustavad kindlasti veenilaiendite teket.

Õige termin on «teleangiektaasia» ning tegemist on nahasiseste veenide laienemisega. Sõltuvalt suurusest, võivad veenilaiendid oma värvuselt varieeruda - väiksemad on punased, suuremad sinakas-rohelised.

Vastupidiselt levinud eksiarvamusele - veenilaiendid võivad tekkida ka noortel. Kindlasti on märgatav tendents, et vanusega läheb haiguse ulatus ainult laiemaks.

2. Kas nahasisesed veenilaiendid on seotud ulatuslikuma veenilaiendite haigusega?

Kuigi haigus algab sageli väikese võrgustikuna jalal, mis alguses väga ei häiri, võib aja möödudes siiski haiguse ulatus muutuda - laienevad nahaaluses koes olevad veenid, mis on omavahel samuti seotud. Seetõttu on oluline meeles pidadada, et ilma korraliku täpsustava uuringuta, isegi süütut pindmist võrgustikku, korrigeerima ei peaks.

Veenilaiendite vastu ei aita pealemääritavad kreemid.
Veenilaiendite vastu ei aita pealemääritavad kreemid. Foto: Erakogu

3. Miks nahasisesed veenilaiendid tekivad?

Kõige olulisem mõjutaja on loomulikult geneetiline eelsoodumus. Mida rohkem on perekonnas teada erinevate veenilaiendite vorme, seda tõenäolisem on, et konkreetsel inimesel elu jooksul veenilaiendid välja kujunevad.

Teine põhjus võib olla varasem vigastus ja eelkõige nahatrauma (purustus). Sellisel juhul ei saa märkimata jätta, et korralik varasema anamneesi (haiguse eelloo) võtmine ning täpsustav uuring on üliolulised, valimaks inimese jaoks parimat taktikat korrigeerimiseks.

4. Kas elustiil mõjutab nahasiseste veenilaiendite teket?

Dr Palmistelt küsitakse pidevalt, kas veenilaienditega patsient võib kanda kõrgeid kontsi ja istuda jalg üle põlve. Tegelikult ei ole sellealast tõestust keegi maailmas suutnud välja tuua.

Samas on kindlasti oma mõju veenilaiendite kui haiguse arengul väheliikuval elustiilil ning ülekaalul - need soodustavad kindlasti veenilaiendite teket. Lisaks on probleem pikemaajaline istumine. Nagu on teada, veenivere tagasijõudmiseks südamesse on väga oluline, et inimese sääre- ja reielihased töötaksid ja aitaksid verd edasi pumbata.

5. Kas veenilaiendite vastu aitavad pealemääritavad kreemid ning sissevõetavad tabletid?

Kuigi apteegis ja postimüügis pakutakse väga palju erinevaid preparaate, pole neist ükski suutnud tõestada oma toimet veenilaiendite eemaldamises pikemaajalisel kasutamisel. Soovi korral võib loomulikult kasutada ka kosmeetilisi vahendeid (peitekreemi), et veenilaiendid ei oleks nii silmapaistvad.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles