Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Silmaarst: levinumate silmavaevuste leevendamiseks peaks piisama kunstpisara panemisest

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Silmaarst Merike Meren Krieutzwaldi silmakeskuses. | FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Silmaarsti sõnul on paljud igapäevased silmavaevused, nagu vesised silmad, silmade väsimus ja punetamine, seotud silmade kuivusega.

«Konditsioneerid ja küttesüsteemid kuivatavad õhku ja ekraanile vaadates ei pilguta inimene piisavalt silmi ning nende pind muutub kuivaks,» loetles 30-aastase töökogemusega silmaarst Merike Meren silmade kuivuse põhjuseid.

Arst lisas, et kui silm kuivab, siis on see vastuvõtlik haigustele ja tundlik välismõjudele ning hakkab kergesti vett jooksma. Kuivast ruumist välja külma, tuule ja päikese kätte minemine ärritab pisaranääret, mis hakkab seepeale tootma rohkem pisaraid, et taastada silmade normaalne niiskustase.

«Kiiruga toodetud pisarate koostises ei ole piisavalt kõiki neid komponente, mis hoiaksid pisara laugude taga, ja see voolab kergesti üle lauääre,» sõnas Meren.

Lisaks ei suuda ohtralt voolavat pisarat ära imada nn silmalau pumbasüsteem, mis peaks pisara viima silmast ninna. See funktsioon langeb ka vanusega, sest laugude toonus väheneb. Vanemas eas esineb silmade kuivust tihedamini, sest organism jääb vananedes kuivemaks.

Abiks on kunstpisar

Tõsisemaks võib silmade kuivus osutuda siis, kui silma sarvkestale tekib kuivakahjustus. «Kuival silmal ei ole kaitsebarjääri, bakterid ja viirused satuvad silma pinnale ning põletik tekib oluliselt kergemini,» rääkis Meren. Nii tekib arsti sõnul surnud ring, sest põletik omakorda soodustab kuivust.

Silmaarst rõhutas ka veetarbimist, mis parandab üleüldist keha niiskuse taset. «Liigse kuivuse ja silmade vesisuse korral tuleb uurida, kas kilpnääre, liigesed ja veresuhkur on korras,» ütles tohter. Samuti võivad silmi kuivaks teha ravimid, eriti antidepressandid ning vererõhu- ja südamerohud. Võimalusel tuleks vahetada ravim sellise arstimi vastu, mis ei kuivata organismi.

Silmade kuivuse ravi on arsti sõnul kunstpisar, mis taastab normaalse niiskustaseme ning seda ei ole võimalik üledoseerida.

Odraiva kui ägeda launäärme põletiku ravimiseks ei piisa aga kunstpisaratest ega sageli ka põletikuvastastest tilkadest. «Odraiva korral toimib kõige paremini antibiootikumi ja hormooni sisaldav salv, mida saab välja kirjutada ka perearst,» ütles Meren. Odraiva paranemine on silmaarsti sõnul pikk protsess ja põletikukolde lõplik kadumine silmalault võtab aega.

Arsti sõnul on selge märk paranemisest juba see, kui seisund ei lähe halvemaks – salviga peavad kaduma valu, turse ja punetus. «Kui põletikukolle ei kaogi ära ja häirib kosmeetiliselt, siis on võimalik lau pisioperatsiooni teel see eemaldada,» seletas Meren.

On olemas ka tasasem launäärme põletik – rahetera. See on krooniline põletik, mille kadumine võtab veel kauem aega.

Odraiva ja rahetera on soovituslik soojendada ja õrnalt masseerida. «Kinnist silma võib soojendada lambiga või kasutada rahvameditsiini meetodit – keeta muna, panna see riide sisse ja hoida haige koha peal. Päris kuuma ei tohi silmale panna,» õpetas Meren. Rahva seas levinud kuldsõrmusega hõõrumine aitab arsti arvates mõnikord seetõttu, et masseerimisega pääseb näärmete toodetav rasu ja põletikuline mäda koldest välja.

Lauäärte põletikku põhjustab ka sinna kogunenud rasu. See peaks segunema pisaravedelikuga, et parandada pisarate koostist, aga mingil põhjusel seda ei juhtu ning rasutäpid tekitavad lauserva ärritusnähte ja põletikku. «Seega on oluline puhastada lauservi ning näo pesemine ei ole vajalik ainult ilu jaoks, vaid ka silmade terviseks,» rääkis Meren.

Neil, kellel see probleem esineb, soovitas ta teha märja ja sooja vatipadjaga kompressi, masseerida lauääri ning puhastada lõpuks lauserva märja vatitikuga.

Ülekoormus tekitab valu

Silmavalu, mis leeveneb siis, kui panna silmad kinni, tuleb silmade kuivusest ja väsimusest. Silmade pilgutamine niisutab silma ning annab neile puhkust. «Silmalihased, nagu ka kõik teised organismi lihased, võivad ülekoormusel valulikuks muutuda,» rääkis Meren. Seda pingutust tekitab lähedale vaatamine, eriti telefoniekraani puhul, sest seal on tekst väga väike ja see on silmale lähemal kui muud ekraanid.

Kuna nii silmad kui ka aju vajavad puhkust, soovitas Meren vahepeal teha midagi, mis ei koorma silmi. «Lugemine, televiisori, telefoni ja arvuti vaatamine pingutavad ühtviisi silma, mistõttu tuleks jälgida, et arvuti tagant ei mindaks kohe televiisorit vaatama ja siis lugema,» ütles silmaarst.

Kindlasti on kasu suuremast ekraanist ja sellest, et ekraan on silmade kõrgusel, sest silmadest kõrgemal olev ekraan koormab neid rohkem. Ka enne televiisori vaatamist või pikalt arvutiga töötamist võiks panna silmadesse kunstpisarat, mis aitab silmal tervena püsida.

Parimad ühepäevased läätsed

Kui läätsedega magama jääda, siis ei tohiks neid ärgates kohe ära võtta, ütles silmaarst. «Öösel on pisarate tootmine väiksem, lääts on silma külge kleepunud ning kui see kohe eemaldada, võib sarvkest viga saada,» seletas ta. Sellisel juhul soovitab Meren panna kunstpisarat ja veidi oodata. Seejärel tuleb läätsed ära võtta ja sellel päeval ei tasu läätsi enam silma panna.

Eelkõige soovitas silmaarst kasutada ühepäevaseid läätsi, sest need on kõige silmasõbralikumad.

«Kui läätsede puhul on tunda mingit ebamugavust, tuleks lääts kohe silmast ära võtta,» ütles Meren. See on oluline, sest puru võib olla läätse ja sarvkesta vahele sattunud ning tekitada seal vigastust ja põletikku.

Ka tuleks kontaktläätsed kohe ära visata, kui inimene tunneb end haigena, isegi kui läätsed on uued. «Kui inimesel on nohu ja silmades põletik, siis haigustekitajad lähevad kontaktläätsede sisse ning kui pärast terveks saamist nakatunud kontaktläätsed uuesti silma panna, tekib taas silmapõletik,» seletas Meren.

Tagasi üles