N, 1.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Hollandi vanapaari soov koos surra täideti

Paula Rõuk
, Terviseportaali reporter
Hollandi vanapaari soov koos surra täideti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Paar suri hoides üksteisel käest.
Paar suri hoides üksteisel käest. Illustratsioon: Ingram Vitantonio Cicorella/Panthermedia

Hollandi paar Nic ja Trees Elderhorst, kes olid mõlemad 91-aastased surid koos peale 65-aastast abielu. Paar suri hoides kätest ja olles ümbritsetud perest ja sõpradest läbi haruldase topelteutanaasia. 

 Hollandi vanapaar, kus nii mees kui naine vaevlesid mitme tervisehäda käes, otsustasid paluda topelteutanaasiat. Paar suri 91-aastaselt, olles olnud 65 aastat abielus.  

Kuigi Holland oli esimene riik, kus eutanaasia 15 aastat tagasi legaliseeriti, on taoline topelteutanaasia siiski haruldane. Paar tegi otsuse kuna nende mõlema tervis halvenes - Nicil oli 2012. aastal insult, mis vähendas ta liikumisvõimet ning Treesil oli raskusi kõndimisega ning samuti kannatas ta dementsuse all.

Nende pere ütles, et kui Nic oleks esimesena surnud, oleks Trees lõpetanud hooldekodus ja see oli midagi, mida ta ei soovinud. «Koos suremine oli nende sügavaim soov,» ütles üks tütar. Teise tütre sõnul andsid nad üksteisele suure suudluse ja lahkusid enesekindlalt üksteise kätt hoides nagu olid soovinud.

Hollandi seaduse järgi kinnitatakse nende patsientide eutanaasia soov, kes tunnevaid lootusetuid ja talumatuid kannatusi. Hollandi eutanaasiaühingu esindaja ütles, et on ebaharilik, et mõlemad partnerid üheaegselt nendele nõuetele vastavad.

Märksõnad
Tagasi üles