Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Teadlased: agressiivsed moskiitod jõudsid Rootsi

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Agressiivne moskiitoliik, mis suudab levitada ohtlikku viirust, on globaalse soojenemise tõttu jõudnud ka Rootsi. | FOTO: HO / USDA / ARS / Scanpix

Teadlased püüdsid Rootsi lõunaosas kinni agressiivsest liigist moskiitod, kes on võimelised kandma edasi Lääne-Niiluse viirust.

Konkreetse liigi isendid suudavad levitada Lääne-Niiluse viirust, mis võib põhjustada aju- ja südamelihaste põletikku ning meningiiti, vahendab uudistekanal The Local.

Moskiitode uurija Anders Lindström püüdis Lõuna-Malmös kinni 50 moskiitot liigist anopheles algeriensis. «Moskiitod on võimelised verd imema keset päeva, kui on päikseline ja selge ilm,» rääkis Lindström, kes töötab Rootsi rahvuslikus veterinaariainstituudis.

Seni kuni viirust Rootsist leitud ei ole, pole moskiitod aga ohtlikud – nad on lihtsalt agressiivsed. Lindström ütles, et tõenäoliselt moskiitode arv kasvab. Seda just kliimasoojenemise tõttu.

Nimetatud moskiitoliiki on viimastel aastatel leitud Taanis, Kesk-Euroopas ning see on elama asunud ka Suurbritanniasse.

Esimese isendi leidis Lindström eelmise aastal Simrishamnist. Sel suvel uuris ta Falstrebo piirkonda. Nüüd läheb Lindström Simrishamni tagasi, et välja selgitada, kas liik on kuidagi edasi arenenud.

Lääne-Niiluse viirust Rootsist leitud ei ole, kuid Poola lähistelt toonekurgedelt, kes pole kaugemale lennanud, on leitud viiruse antikehi. «See tähendab, et nad on kuidagi Poolas viirusega kokku puutunud, mis on ühtlasi kõige põhjapoolsem teadaolev juhtum,» ütles Lindström.

Tagasi üles