Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Nahaarst Ene Mäestu vastab: kas sünnimärkide vigastamine suurendab vähiohtu?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Sünnimärgi kontrollimine. | FOTO: Panther Media / Scanpix / Wavebreakmedia ltd

Juba pisikenegi sünnimärgi vigastamine võib hirmu nahka ajada, kuid kas selle pärast peab ikka muretsema? City tervisekliiniku nahaarst Ene Mäestu vastab Postimehe lugejate küsimustele nahahaiguste ja naha tervise kohta.

Ene Mäestu | FOTO: Erakogu

Minu 2,5-aastasel tütrel tekkis kahekuuselt sünnimärk labajala välisküljele. Sünnimärk on tavaline pruun, keskel on pisike tumedam täpp. Muutusi temas pole ma täheldanud, ainult jala kasvades kasvab ka sünnimärk. Perearsti sõnul on see täiesti normaalne sünnimärk. Kas ainuüksi varajane tekkimine tähendab, et sünnimärk võib olla kahtlane?

Kahe kuu vanuselt tekkinud sünnimärk ehk pigmentneevus on oma olemuselt kaasasündinud. Ainult ühel protsendil vastsündinutest on kohe sündides mõni sünnimärk, kuid ka varases beebieas tekkinud sünnimärke liigitatatakse kaasasündinuteks, kuna nad on koeehituselt sarnased. Selles mõttes on mõiste «sünnimärk» ebatäpne, kuna enamik sünnimärke tekib alles hiljem, väikelapse- ja noorukieas.

Kaasasündinud sünnimärgid on tavaliselt suuremad, tumedamad, umbes pooltele lisanduvad hiljem karvad. Ainult väga suured kaasasündinud sünnimärgid vajavad dermatoloogi jälgimist. Sünnimärgi proportsionaalne suurenemine lapseeas on seotud lapse kasvamisega.

Umbes aasta tagasi tekkis rinna peale nahale imelik punane kõrgem täpp. Aja jooksul on see suurenenud.

Suure tõenäosusega on tegemist angioomiga, mis on healoomuline veresoonekasvaja. Sagedamini esineb angioome kehatüvel. Kui hakkab häirima, võib selle laseriga eemaldada. Kui tegu on üksiku moodustisega, soovitan seda nahaarstile näidata, kuna väga harva võib punane moodustis olla ka pahaloomuline.

Kuidas suhtute fotoepilatsiooni? Kas nahapinna kõrguste sünnimärkide ja/või tedretähnide pealt tohib fotoepilatsiooni teha, kui neid on palju? Kas on võimalik fotoepilatsioonil ka sünnimärke vältida?

Fotoepilatsioon on igati hea tänapäevane soovimatute karvade eemaldamise meetod. Fotoepilatsiooni sünnimärkide peale teha ei saa, kuna võib tekkida naha põletus. Tedretähnidega tavaliselt probleemi ei ole. Vajadusel võib enne protseduuri teha nahatesti.

Kas psoriaasiga võib kasutada saunas mee-meresoola-kohvipaksu segu?

Mee-meresoola-kohvipaksu segu on oma teralise struktuuri tõttu abrasiivne ja sobiks nahakettude mahakoorimiseks küll, kuid psoriaasi korral seda ei soovitaks, kuna teada on, et naha kraapimine ja kratsimine põhjustab haiguse ägenemist ehk Köbneri fenomeni. Küll aga sobib vann meresoola või vanniõliga, mida võiks teha kolm korda nädalas. Pärast vanni tuleks määrida nahale ravimit või sobivat pehmendavat kreemi.

Kas psoriaasi sümptomite leevendamiseks sobib kasutada valgusravi ning kui jah, siis kust saab saatekirja valgusravi jaoks?

Psoriaasi ravis kasutatakse ultraviolett-B ehk UVB kiirgust, eriti efektiivne on kitsakimbu UVB, mille spekter on 311–312 nanomeetrit. Valgusravi on näidustatud, kui salvravi on osutunud väheefektiivseks ja varasemalt on päike hästi mõjunud. Valgusravi saatekirja annab nahaarst, kes selgitab välja ka võimalikud vastunäidustused ja määrab teie naha fototüübi.

Kas kehalt võiks eemaldada ka need sünnimärgid, mida ei ole kuulutatud halvaloomulisteks, nii öelda igaks juhuks, kui ennast häirib?

Kui sünnimärk tõesti häirib, on nahapinnast eemale ulatuv või kergesti traumeeritavas piirkonnas, võib selle lasta eemaldada.

Kuidas sünnimärke suvel päikse eest kaitsta ja nendega päevitada? Kas piisab, kui suur sünnimärk on näiteks bikiiniosaga kaetud?

Nahka tuleb suvel liigse päikese, eriti aga päikesepõletuse eest tervikuna kaitsta, et vähendada naha pahaloomuliste kasvajate riski tulevikus. Melanoom ehk pahaloomuline pigmentkasvaja on ainult üks nendest ja mitte kõige sagedasem. Kuid ka melanoom tekib vähemalt pooltel juhtudel muutusteta nahal ja pooltel juhtudel sünnimärgi sees. Nii et kaitsta ja jälgida on vaja nahka üleni.

Kas sünnimärgi vigastamine on ohtlik? Vahepeal olen oma kaela taga olevale sünnimärgile viga teinud, näiteks kammides või küüntega tõmmates. Kas see võib pika peale ohtlik olla?

Sünnimärkide juhuslikku vigastamist pahaloomulise protsessi riskifaktorite hulka ei loeta. Sageli tekitab see paanikat, milleks pole põhjust. Kriimustus tuleks desinfitseerida nagu iga teine nahatrauma. Dermatoloog saab sünnimärki hinnata alles pärast selle paranemist. Kui sünnimärk on sageli traumeeritavas piirkonnas võiks mõelda ka selle eemaldamisele.

Miks sünnimärgid juurde tekivad?

Tavaliselt suureneb sünnimärkide arv esimese 30 eluaasta jooksul ja peamine stimulaator on päikesekiirgus. On teada, et austraallastel on rohkem sünnimärke kui eurooplastel, valgetel rohkem kui tumedanahalistel, heleda fototüübiga inimestel rohkem kui tumeda fototüübiga inimestel, naistel rohkem kui meestel, naistel on rohkem sünnimärke jalgadel kui meestel, kuid meestel rohkem kehal. Need erinevused on seotud eelkõige ultraviolettkiirgusega.

Uuringud on näidanud, et sünnimärkide arv on suurem nendel täiskasvanutel, kes on varases lapseeas palju päikese käes viibinud. Lisaks võivad sünnimärkide arvu ja värvust mõjutada rasedus ja rasestumisvastased tabletid ning immunosupressiivne ravi. Ka võib suur sünnimärkide arv pärilik olla.​

Tagasi üles