USAst Pittsburgh pärit Raelin Scurry sünnitus oli niigi ebatavaline – laps sündis vaid 29. rasedusnädalal ja naine tõi ta ilmale autos teel haiglasse. Sellega ei piirdunud aga selle sünnituse iseärasused, sest sündinud imik oli veel lootekotis.
Foto: Enneaegne laps sündis üliharuldasel viisil
Vanemad olid väga üllatunud, kui nägid, et last ümbritseb veel lootekott ehk õhuke kile, mis ümbritseb üsas last ja lootevedelikke.
Kogu kaose keskel suutsid vanemad Scurry ja ta kihlatu erakordsest juhusest ka pildi teha ning postitasid selle eelmisel nädalal Instagrami. Ta kirjutas postituses, et kiirabi käskis neil peale sünnitust autoga teeserva jääda, kuid nad teadsid, et jõuavad haiglasse, enne kui kiirabi kohale jõuaks.
Postituses selgub, et algul oli laps liikumatu, kuid kui naine masseeris pöidlaga lapse nägu, liigutas ta jalgu ja käsi. Neil läks seitse minutit peale lapse sündi, et haiglasse jõuda. Praegu on neil arvestades juhtunud kõik suurepärases korras, kirjutab ema.
Lootekotis sündimine on väga haruldane ning vaid üks 80 000 lapsest sünnib sellisel viisil, kirjutab Health.
Üsas on lootekott ühendatud platsentaga, mis varustab loodet hapnikuga. Kuid peale sündi peab lootekoti purustama paari minutiga, et lapse kopsud saaksid hakata ise hapnikku vastu võtma.
Tavaliselt puruneb lootekott vahetult enne sündi, see seletab ka lootevee vabanemist. Arstid võivad lottekoti ka tahtlikult katki teha, kui see ei peaks loomulikult sünnitusel juhtuma. Samuti võivad nad seda teha keisrilõikega.
Mõnikord jätavad arstid enneaegsed lapsed ka meelega lootekotti, et neid sünnituse ajal kaitsta. Ei ole tõendeid sellest, et lootekotis sündimine võiks lapsele mingeid pikaajalisi tervisekahjustusi põhjustada, kui emale ja lapsele pakutakse peale sündi korralikku hoolt. Läbi ajaloo on seda isegi nähtud hea õnne märgina.