N, 26.05.2022

Mida teeb kuu aega ilma alkoholita inimese kehaga?

Paula Rõuk
, Terviseportaali reporter
Mida teeb kuu aega ilma alkoholita inimese kehaga?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Alkoholist loobumine võib anda juurde vabadust ja energiat.
Alkoholist loobumine võib anda juurde vabadust ja energiat. Illustratsioon: Mitar Gavric / PantherMedia / Scanpix

Kuuajasest alkoholi paastust saab kerge alkoholitarbija ainult kasu, sõltlasel aga tekivad tõenäoliselt ebameeldivad võõrutusnähud. 

Tänasest algas Tervise Arengu Instituudi(TAI) kampaania, mis kutsub inimesi kuuks ajaks alkoholivaba elu proovima. TAI mittenakkushaiguste ennetamise osakonna eksperdi Jane Alop märkis, et kuna alkohol on organismi jaoks mürkaine, siis kuu aega ilma alkoholita võimaldab väljutada organismist alkoholi tarvitamisel tekkinud jääkained. «Nagu iga süsteem, olgu see inimese keha või pesumasin, töötab see puhtana paremini,» nentis Alop. Kerge alkoholitarvitaja puhul, kes tarbib nädalas mõned kerged joogid väljendub see enamasti reipamas olekus ja paremas tujus, kosutavamas unes, samuti kehakaalu languses, loetles ta.

Liigtarvitajate jaoks aga asi nii roosiline polegi ja alkoholi kuritarvitajad ja sõltlased, kes jätavad päeva pealt alkoholitarvitamise maha, kogevad väga ebameeldivaid võõrutusnähtusid, rahvakeeles pohmelli.

«See on ka põhjus, miks sõltlased ei suuda lõpetada alkoholi tarvitamist isegi siis, kui nad seda tahavad. Kui sõltlasel on päriselt soov oma haigust ravida, peaks ta kainena pöörduma sellisesse raviasutusse, kus võõrutusseisundi ravile järgneb tagasilangust ennetav ravi,» soovitas Alop.  

Sõltuvuse puhul räägitakse sotsiaalsest sõltuvusest, psühholoogilisest sõltuvusest ja keemilisest sõltuvusest. Kuu aega paastu alkoholist võikski olla iseenda ja oma sõpruskonna tundmaõppimiseks. «Kas sõbrad aktsepteerivad teie valikut olla kaine? Kui seisate silmitsi ebameeldivusega, siis kuidas te ennast lohutate ja pingest üle saate? Millega ennast premeerite, kui olete lõpetanud näiteks koduse suurpuhastuse? Mis on see aine, mille järele sirutate käe peojärgsel hommikul?,» toob Alop näited küsimused, millele paastuja võib vastused saada.

Selliste paastude proovimine on kasulik igal juhul, olenemata sellest, kas kuu aega kaine olla õnnestus või mitte, arvab spetsialist. Kui inimene avastab, et kuu aega kainust hoida on tema jaoks keeruline, siis on tal ka võimalus selle teadmisega kui võimaliku probleemiga edasi tegeleda.

Ka tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski teatas eile valitsuse pressikonverentsil, et liitub üleskutsega septembris alkoholist loobuda. Minister leiab see on hea võimalus ennast proovile panna, kuid september on ka aeg, mil näidata head eeskuju lastele, kes oma alkoholitarbimise harjumused vanematelt pärivad. 

Märksõnad
Tagasi üles