Võrreldes mullu sama ajaga on tänavu kolme kuuga soolenakkustesse haigestumine Eestis suurenenud 55,8 protsendi võrra, rotaviirusenteriiti haigestumine on koguni neljakordistunud.
Eestis on sagenenud soolenakkustesse haigestumine
Tänavu kolme kuuga registreeriti terviseameti andmetel 1363 rotaviirusenteriidi haigusjuhtu, seda on 74 haigusjuhtu rohkem kui 2010 aasta jooksul kokku (1289).
Kogutud andmed näitavad, et viimastel aastatel on täheldatud rotaviirusenteriidi haigestumise püsivat tõusu, mis viitab haigustekitaja jätkuvale ringlusele elanike seas.
Rotaviirusenteriit on kergesti leviv soolenakkushaigus. Rotaviirusenteriidile on iseloomulik sesoonne tõus talvel ja kevadel. Enim haigestuvad väikelapsed vanuses 6-36 kuud. Sageli on haigusele iseloomulik puhanguline esinemine.
2011. aasta esimeses kvartalis registreeritud kõikidest haigusjuhtudest esines 49 protsenti Tallinnas ja Harjumaal. Enim haigestusid lapsed vanuses 0-4 aastat. Hospitaliseerimist vajasid 89 protsenti haigestunutest.
Kõige tõhusam rotaviirusenteriidi ennetamismeetod on käte pesemine. Nakatumise vältimiseks tuleb toidu valmistamisel ja söömisel kinni pidada puhtusenõuetest, kuumtöötlemist vajavaid toite tuleb küllaldaselt kuumutada ja kui tegemist on näiteks maal salvkaevu veega, siis tuleks see enne tarvitamist keeta.
Kuna haigustekitaja levib kiiresti lastekollektiivides, siis tuleb kindlasti haiged lapsed jätta koju, pöörduda koheselt arsti poole. Ainult nii saab vältida haigustekitaja edasist levikut. Väikelapsi on võimalik vaktsineerida rotaviirusenteriidi vastu.
Lisaks rotaviirusenteriidile suurenes tänavu esimeses kvartalis võrreldes mullusega slmonelloosi haigestumine 21,4 protsendi võrra, kampülobakterenteriiti 13,6 protsendi võrra ning täpsustamata soolenakkustesse 40,2 protsendi võrra.