Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ettevaatust! Isevalmistatud e-sigarett on kahtlane valik

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
E-sigaret. | FOTO: Panther Media/Scanpix

E-sigarett on äri ja tuleb välja, et ka juba käsitöö. Isevalmistatud e-piibud ja nendes kasutavad vedelikud on aga kahtlase väärtusega, sest valmistajatel napib tihti nii teadmisi kui ka usaldusväärseid allikaid.

«E-sigareti maailmas on hakatud valmisvedelike müüma asemel ka e-sigareti vedelike komponente, seda eelkõige seadustest mööda hiilimseks: müügil on nikotiini-boosterʼeid,» rääkis Tervise Arengu Instituudi (TAI) mittenakkushaiguste ennetamise osakonna spetsialist Minni Saapar. Nikotiini-booster on 10-milliliitrine e-sigareti täitevedeliku pudel, mille nikotiinisisaldus on seadusega lubatud maksimum ehk 20 milligrammi ning millega tehakse olemasolevat vedelikku kangemaks.

Peale selle kasutatakse maitsestajaid ehk «siirupeid» ja maitse-boosterʼeid (näiteks puuvilja- või koolajoogimaitselised) ning mitmesuguseid baasvedelikke, millele võib olla juba nikotiini lisatud või mitte. «Ise kokku segatud vedelike peamine oht on see, et tarbija ei saa kuidagi kindel olla, mida ta tegelikult ostab ja kas kokkusegaja on ka ise teadnud, mida teeb,» selgitas Saapar. Ta lisas, et nikotiin on närvimürk ja segatud vedelikke kasutades tekib üleannustamisoht.

Kui rääkida isevalmistatud e-sigarettidest ehk täpsemalt seadmetest, mille abil neid teha, siis see hakkab see Saapari sõnul juba meenutama mudelautode kokkupanemisega sarnanevat hobi. Müüakse traate, vatte, valmis aurustuselemente, akusid ja kõike muud. «Sõltuvalt kokkupanija näpuosavusest ja füüsikateadmistest peitub siingi juba väga palju  ohte, alustades vedeliku ülekärsatamisest ja lõpetades näos plahvatava seadmega,» nentis spetsialist. Isevalmistatud seadmete juures on ohtlik veel see, et need pannakse tihti kokku internetist leitud juhendite või videote põhjal. «Kõik juhendi tegijad ei pruugi ka ise asja tunda või võivad olla suisa pahatahtlikud,» märkis Saapar.

Seda, et e-sigaret oleks kuidagi ohutum kui tavasigaret, Saaperi hinnangul aga öelda ei saa, sest e-sigareti pikaajalisema tarvitamise riskid ei ole veel teada. «Pole isegi veel inimesi, kes oleks seda mitukümmend aastat kasutanud. Kindlasti ei ole e-sigareti tarvitamine «ohutu veeauruga nikotiin», nagu seda turustatakse,» sõnas spetsialist.

Tagasi üles