Tervisenõu: kuidas sügelistest lahti saada?

Sügelised kaheksandal päeval, mil raviga alles alustatakse.

FOTO: Wikimedia Commons

Väga lihtsalt levivad sügelised võivad kimbutada igas vanuses. Kust need tüütud kaaslased saadakse ja kuidas neist lahti saada?

Vastab dermatoveneroloog Helgi Silm kliinik.ee-s:

Sügelised on parasitaarne nahahaigus, mis levib nahakontakti kaudu igas vanuses. Näiteks noored täiskasvanud nakatuvad kõige sagedamini seksuaalvahekorra ajal. Sügelised võidakse saada ühises voodis magades, tiheda perekondliku kontakti läbi, aga ka lestadega saastunud voodipesu kaudu.

Peiteperiood kestab ühe kuu. Nahk hakkab sügelema, eriti õhtuti pärast voodisse heitmist. Tavaliselt haigestuvad korraga mitu pere- või kollektiiviliiget. Täiskasvanutel paikneb sõlmeline nahalööve sõrmevahedes, käerandmetel, küünarlohkudes, kõhul, tuharatel, meestel ka suguelundeil, peapiirkond ja selja ülaosa on tavaliselt lööbeta. Väikelastel võib lööve esineda kogu kehal, kaasa arvatud juustega kaetud peanahk, nägu, peopesad ja jalatallad, kõhul aga naba ümbruses.

Nahal on näha suuremal või väiksemal hulgal pisikesi paarikaupa paiknevaid sõlmekesi, pruunikaid koorikuid ja kratsimisjälgi. Täiskasvanute sõrmevahedest ja väikelaste nahalt (eriti peopesadelt ja jalataldadelt) võib avastada sügeliskäike, mis on nähtavad 0,5–1 cm pikkuste vaoharjataoliste kõrgendikena. Emane sügelislest muneb sügeliskäiku munad, millest umbes kolme nädala pärast arenevad täiskasvanud lestad. Infektsiooni lisandumisel on nahal mädavillikesed ja pruunikasrohekad koorikud. 

Sügelisi diagnoosib ja ravib perearst. Sügelistevastaseid ravimeid on võimalik osta ka apteegi käsimüügist retseptita.

Ravimisel tuleb järgida neid põhimõtteid:

  • Ravimit manustatakse kogu kehale (v.a peapiirkond täiskasvanutel);
  • Ravida tuleb kõiki perekonnaliikmeid ja kontaktseid üheaegselt (sõltumata kehalööbe esinemisest);
  • Rõivad ja voodipesu tuleb vahetada ravi alustamisel ja pärast ravi lõpetamist;
  • Sügelishaigete ravimiseks kasutatakse väävlisalvi, kontaktseid võib ravida ühekordselt manustatavate preparaatidega;
  • Väävlisalvi määritakse nahale üks kord päevas, ravi kestab viis päeva. Selle aja jooksul ei tohi end pesta ja tuleb vältida higistamist.

Populaarne

Tagasi üles