Paljudes toitudes kasutatakse konsistentsi, värvi või välimuse nimel üpriski kummalisi koostisosi.
Viis toitu, mida sa ei taha süüa, kui oled teada saanud koostise
Portaal Mashed toob välja mõne levinud õõvastava koostisaine vahukommides või närimiskummis.
Vahukommid
Miks taimetoitlased ja veganid vahukomme väldivad? Need ei ole tehtud ei lihast ega piimast, kuid neil on loomadega üsna õõvastav seos. Vahukommides on želatiin, mida saadakse loomade naha ja kontide keetmisel.
Oakommid
Neid väikseid hõrgutisi on lihtne süüa, need on väljast kõvad ja läikivad ning seest mõnusalt pehmed. Kuid kuidas saab kommiuba nii läikivaks? Selle eest vastutab šellak ehk vaikaine, mida valmistatakse putukate hüljatud kestadest. Vaiku kasutatakse nii sõrmeküünte kui ka põrandate läikima löömiseks. Varem kasutati šellakit elektriisolatsiooniks ja heliplaatide tegemiseks enne vinüüli tulekut.
Toidud, kus on kasutatud punast toiduvärvi
Järgmine kord mõtle järele kui sööd midagi, mis näeb välja ebaloomulikult punane. Enamik punast toiduvärvi on tehtud purustatud putukatest. Seda kutsutakse košenilli värviks ning see aine ei ole tervisele kuidagi kahjulik. Seda on kasutatud sajandeid. Kui soovid surnud putukaid toidus vältida, väldi toite, mille koostises on karmiinpunane või karmiinhape.
Närimiskumm
Närimiskummidel on palju ahvatlevaid maitseid, kuid neil kõigil on üks ühine koostisosa: nad sisaldavad lammast. Täpsemalt sisaldavad paljud närimiskummid eritist, mida toodavad lamba nahanäärmed. Aine nimi on lanoliin ning seda kasutatakse selleks, et nätsu näritavaks teha. See on ka paljude kehahooldustoodete koostisosa. Närimiskummid, kus lanoliini pole, on tihti tehtud sünteetilisest kummist.
Rasvavaba piim
Kui võiks arvata, et rasvavabast piimast on midagi ära võetud, siis tegelikkuses kaasneb rasva eemaldamisega piimas ka sinna lisaainete lisamine. Kuna piima värv muutub pärast rasva eemaldamist siniseks, siis lisatakse piima titaandioksiidi, et heledat värvi säilitada.