Varsti kutsutakse rinnavähi sõeluuringule ka vanemaid naisi

Varajases staadiumis rinnavähist on võimalik terveks saada.

FOTO: PantherMedia / Scanpix

Kui seni on Eestis rinnavähi varase avastamise uuringule kutsutud naisi vanuses 50-62 eluaastat, siis järgmisest aastast kutsutakse ka 50-69-aastaseid naisi.

Rinnavähi sõeluuringu eesmärk on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel viisil kurnavat ja kulukat ravi ning haigusesse suremust.

Olulise uuendusena kutsutakse edaspidi sõeluuringule naisi senisest laiemas vanusevahemikus. Alates 2018. aastast kutsutakse sõeluuringule ka 68- ja 69-aastased naised, vastavate sünniaastatega 1949 ja 1950. 

60ndates aastates naiste jaoks on uuringus osalemine äärmiselt oluline, kuna haigestumise risk on selles vanuserühmas kõrge. Kõiki naisi selles vanusevahemikus igal aastal ei kutsuta, aasta jooksul kutsutakse konkreetsete sünniaastatega naised.

Kõigi ravikindlustatud naiste uuringu eest tasub haigekassa. 

Miks on vajalik osaleda rinnavähi sõeluuringus?

Vähk areneb organismis pika aja jooksul ja ei anna esimestes staadiumites tihti endast kuidagi väliselt märku. Rinnavähki on uuringuga võimalik avastada enne, kui kasvaja on endast märku andnud ja organismis levima hakanud. Sõeluuringul osalemine tähendab, et naisele tehakse rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia. See on lühike ja enamjaolt valutu protseduur. 

Rinnavähi varajane avastamine on ülioluline, kuna võimaldab alustada ravi õigeaegselt. Varakult avastatud rinnavähk on paremini ravitav.

Enamasti pöördutakse arsti juurde rinnavähi kahtlusega siis, kui on tekkinud mingid kaebused või sümptomid, näiteks rinnas avastatakse n-ö tükk. Lisaks sellele tasub olla tähelepanelik ka teiste ohumärkide suhtes, nagu muutunud rinnakuju, laikude teke või kaenlaaluste lümfisõlmede suurenemine. Selliste märkide puhul tuleb kindlasti arsti poole pöörduda.