Pole piisavalt teaduslikke tõendeid
Haigekassa pressiesindaja Liis Hinsbergi sõnul hüvitab haigekassa praegu praktiliselt kõiki olemasolevaid ravimeid psühhiaatria eriala ravis tablettide kujul ja ka osa depooravimeid. «Haiglateenusena (ehk ravimid, mida saab inimene haiglas) hüvitame uuema põlvkonna depooravimeid, mille maht on tõepoolest väiksem, kuid seda põhjusel, et neid kasutab ca 200 patsienti,» selgitas ta.
Uuema põlvkonna depooravimite hüvitamist ei ole suurendatud sel põhjusel, et teaduslikku tõendusmaterjali sellest, et need ravimid aitaksid parandada ravi järgimist ja vähendada haiglasse sattumist, väga palju ei ole. «Üksikud uuringud on näidanud haiglasse sattumise vähenemist, kuid meil ei ole täna tõestust, et uue põlvkonna ravimid oleksid oluliselt paremad vana põlvkonna ravimitest, mida haigekassa täna hüvitab,» selgitas ta.
Kuna ei ole tõendusmaterjali, siis ei ole haigekassal võimalik maksta ka uute ravimite eest kordades kallimat hinda. «Selliste ravimite kättesaadavust saame hakata suurendama, kui jõuame läbirääkimistes sobiliku hinnani,» ütles Hinsberg.
Haigekassa ravikindlustushüvitiste osakonna juhataja kt Erki Laidmäe sõnul vajaks erinevatel hinnangutel depoosüste ca 2000–3000 inimest, eeldatav lisakulu haigekassa eelarvele oleks 7,29 miljonit eurot.
«Kui viimati arutati erialaseltsidega kättesaadavuse küsimust, siis on vähemalt teatud piirkondades Eesti Perearstide Seltsi hinnangul võimalik korraldada koostööd ka perearstidega, et tagada patsiendi jaoks mugavam ja kodulähedasem teenus,» ütles Laidmäe.
Samuti oli toona probleemiks soodsamate ravimite kättesaadavus. «Haigekassa sai lisada selle parandamiseks need ravimid tervishoiuteenuste loetellu ja haiglad ostavad neid otse haiglaapteeki, see muudatus tehti ära 2016. aastal,» lisas ta.