Võimuiha või psüühikahäire? Loe, miks tahavad mehed naiste nähes masturbeerida

E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Louis C.K.

FOTO: KEVORK DJANSEZIAN/REUTERS/Scanpix

Enesepaljastaja põhjendust oma tegevusele on raske temalt välja pinnida ning mees ei pruugigi tegelikult aru saada, et läheb liiga kaugele, kuniks tõde päevavalgele tuleb.

Ahistamises on hiljuti süüdistatud teiste seas koomik Louis C.K.-d, kes võttis end tuttavate naiste juuresolekul paljaks ning asus masturbeerima, kirjutab CNN. Sarnane süüdistus tabas ka produtsent Harvey Weinsteini, ajakirjanik Mark Halperini ja produtsent Brett Ratnerit, kes kõik kas rahuldasid end tuttava nähes, käperdasid neid või astusid nendega vahekorda.

Mis toimub aga kuulsate ja võimukate meeste peas, kui nad tunnevad vajadust end enamasti naiskolleegi ees paljastada? Teaduskirjandus sellele selget vastust ei anna, võib vaid oletada, et mehed viisid niimoodi teoks mõne oma seksuaalse fantaasia.

Meeste tegevust võib seostada ekshibitsionismiga, mis tähendab haiglast vajadust suguelundeid paljastada ja sellest seksuaalne nauding saada. See kuulub intensiivsete seksuaalsuunitluse häirete hulka. Enamasti on selle taga soov enda paljastamisest ja inimeste reaktsioonist naudingut saada, aga mõnel puhul ka ennast või pealtnägijat alandada ja neile kahju põhjustada.

Toronto seksuaalkliiniku juht James Cantor ütleb, et on ravinud väga paljusid mehi, keda iseloomustab ekshibitsionism või muu parafiilia. «Ekshibitsionism on seksuaalsushäire äärmuslik vorm, mis tihtipeale käitumises ei avaldugi. Samas ekshibitsionisti lõppeesmärk on ikkagi genitaalide näitamine,» selgitas ta. Kergemad sümptomid on aga kellelegi nilbete kirjakeste jätmine, liputamine erektsiooni näidates või ka ilma erektsioonita.

Cantor nendib, et mistahes enesepaljastamine on teise inimese jaoks väga hirmutav, sest neil pole aimugi, mis järgmiseks juhtub. Kuigi asi võib mõnel juhul viia ka vägistamiseni, on ekshibitsionisti soov siiski pigem enese näitamine.

Kliiniline psühholoog David Ley tõdeb, et liputaja motiive on raske oletada ning ka kõige professionaalsem arst ei pruugi neid kunagi välja selgitada. Psühhiaater dr Prudence Gourguechon lisab, et terve tema praktika jooksul on tal selliseid patsiente olnud terve hulk, kuid ükski neist pole rääkinud oma tegelikust põhjusest. Tema peab enesepaljastaja salasooviks tunda end tähelepanu keskpunktis ja imetletuna.

«See võib ka olla mingil tasandil eituses elamine. Mees teab, ühel tasandil on ta teinud midagi halba, kuid põhjendab endale, et tegelikult ei juhtunud ju midagi hullu, näiteks ta ju ometi ei vägistanud kedagi. Laias laastus on see isegi õige, kuid see on ikkagi moonutatud põhjendus,» selgitas Gourguechon.

Kuna kõik hiljuti ahistamises süüdistatud mehed on üsna kõrgetel positsioonidel, tekib küsimus, kas see käitumine on seotud oma võimu näitamise ja positsiooni ärakasutamisega. James Cantor peab seda nende privileegiks, kuna nende tuntus näis esialgu võimaldavat neil juhtunust puhtalt pääseda.

«Kuna nad nägid ennist, et pääsevad puhtalt, andis see neile edaspidigi jõudu veel kaugemale minna, lausa kontrolli alt välja. Mõjuvõimu kõrvalnäht on see, et nad jõuavad kiiresti minna väga kaugele, enne kui nad tabatakse,» põhjendas ta.

Nii tunnistas ka koomik Louis C.K: «Need naised imetlesid mind, mul oli nende üle teatud võim ning kasutasin seda ära. Kasutasin ära ka asjaolu, et olin oma tutvusringkonnas tunnustatud mees ning naistel olnuks raske seda lugu tunnistada neile, kes seda kuulda ega uskuda ei taha. Mu positsioon võimaldas mul tagajärgedele mitte mõelda.»

Tagasi üles