Sisuturundus

Arst soovitab: Tervist tuleks hoolikalt kontrollida iga aasta või kahe järel

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

FOTO: iStock

Tervis on inimese suurim väärtus, mida tuleb regulaarselt jälgida. Üheks selliseks võimaluseks on kompaktsed terviseuuringud – laboriuuringud ja terviseauditid, mis vaatlevad elundite ehitust  ja hindavad nende  talitlust.            

Kõige sagedamini tehakse laboriuuringuid veeniverest, mis annab tervise kohta väga palju olulist infot: näiteks immuunsüsteemi seisundist, võimalikest põletikest, allergiatest, südameveresoonkonna haiguste riskist jpm. Lisaks veeniverele tehakse uuringuid sageli ka uriinist või väljaheitest, et uurida muuhulgas kuseteede infektsiooni või tuvastada seedetrakti veritsusi ja võimalikke parasiite. „Normaalsed tulemused aga ei kindlusta, et terviseprobleeme ei ole või neid ei teki. Seetõttu tuleks enne uuringute tegema asumist siiski konsulteerida laboriarstiga, kes aitab sobivaid uuringuid valida ning hiljem ka tulemusi selgitada,“ täpsustab Ida-Tallinna Keskhaigla laboriarst-resident Maarit Veski.

Üldist tervislikku seisukorda hindavad ka terviseauditid, sisaldades nii peamisi laboriuuringuid kui ka piltdiagnostika uuringuid nagu näiteks ultraheli. Hinnatakse kopsude ja kõhuõõne elundite talitlust ning südametööd ja selle vastupidavust füüsilisele koormusele. Vere- ja uriinianalüüside põhjal jälgitakse erinevaid näitajaid nagu põletikud organismis, kolesterool, veresuhkur ning maksa ja neerude funktsioon jm. Uuringuid alustatakse hommikul ning maksimaalselt nelja tunni pärast selgitab nende tulemusi patsiendile juba eriarst.

„Tervist on peaks regulaarselt kontrollima iga aasta või paari järel, et avastada võimalikke muutusi ja alustada vajadusel kohe ka raviga “, soovitab Ida-Tallinna Keskhaigla sisehaigustekeskuse juhataja dr Alice Lill.  Inimestel on huvi oma tervisliku seisundi vastu ning peetakse ka oluliseks teha vajalikud uuringud ühel päeval suhteliselt lühikese aja jooksul. „Paljude jaoks on tähtis kohtuda kogemustega arstiga, kes uuringute tulemusi selgitab ning jagab nõuandeid edaspidiseks jälgimiseks või täiendavaks raviks“ , lisab dr Lill.

Terviseuuringuid saab teha mitmel viisil

Laboriuuringuid võib tellida nii üksikuuringu kui ka uuringute paketina, soovi korral koos laboriarsti konsultatsiooni või kirjaliku kokkuvõttega tulemustest.

Terviseauditid keskenduvad üleüldisele füüsilisele tervislikule seisundile või spetsiifilisemalt südametöö hindamisele.

Tulemused jäävad alles elektroonilisse tervishoiu andmebaasi Digilugu ning neid väljastatakse vajadusel ka paberkandjal.

Ühepäevane ehk ambulatoorne terviseaudit (tabelis nr 1) kestab 4 tundi ja on mõeldud peamiselt kardiovaskulaarsete riskifaktorite hindamiseks ning esmase ülevaate saamiseks oma tervisliku seisundi kohta inimestele, kes ei põe erinevaid kroonilisi haigusi.

Ühepäevane kardioloogiline terviseaudit (tabelis nr 2) hindab eelkõige südametegevust, südamehaiguste riski ja koormustaluvust ning kestab samuti 4 tundi.

Kahepäevane kardioloogiline terviseaudit (tabelis nr 3) on soovitatav neile, kes on varem põdenud südamehaigust või kellel on südameprobleemid. Uuringud sobivad ka palju reisiva ja stressirohke elustiili puhul, kui perekonnas esineb või on esinenud südame- või veresoonkonnahaigusi.

Terviseauditid ja laboriuuringud on tasulised uuringutepaketid ning dr Alice Lille sõnul sobivad need kiire elutempoga inimestele, kes soovivad aega kokku hoides võimalikult head ülevaadet oma tervisest ja kes hindavad kogemustega arsti konsultatsiooni. Lisaks sobivad sellised uuringud ideaalselt neile, kes elavad ja töötavad välisriikides.

FOTO: Ida-Tallinna keskhaigla

Rohkem info terviseauditite ja muude terviseuuringute kohta: 620 7987, terviseaudit@itk.ee, http://www.itk.ee/patsiendile/tervisepaketid/terviseapaketid/

Tagasi üles