Mitme haiguse ravi muutub üha keerulisemaks
Näiteks haigusttekitava soolebakteri Klebsiella Pneumoniae resistentsus tõusis 2016. aastaks selle vastu kasutatavate antibiootikumide tsefaslosporiinide suhtes kahekordseks. See nakkus põhjustab kusepõiepõletikku ja sepsist ning selle bakteri vastu on jäänud ainult väga kallid ja laia toimespektriga karbapeneem-klassi antibiootikumid.
Ravivõimalused on seega väga piiratud ja uusi antibiootikume tulemas ei ole. Karbapeneemidele resistentseid K. Pneumoniae tüvesid veel Eestist leitud ei ole.
Teine probleemne grupp mikroobe on Staphylococcus Aureus ja nende põhjustatud nahainfektsioonid, mille raviks saab üksikute eranditega kasutada vaid kallist ja kõrvaltoimetega antibiootikumi vankomütsiin. Selle kasutamine aga võib põhjustada teatud soolebakterite resistentsust.
Eestis tekitavad muret ka multiresistentne ja eriti resistentne tuberkuloos, mille ravi on pikaajaline (vähemalt 1,5–2 aastat) ning manustatavate preparaatide hulk suur. Kuigi Eestis on tuberkuloosi haigestumus langenud, siis multiresistentsete ja eriti resistentsete vormide levik uute haigestunute seas on jätkuvalt kõrge (10–20 protsenti).
Antimikroobne resistentsus puudutab ka HIVi ja antiretroviirusravi. Nende puhul on samuti probleemiks ravimiresistentsete viiruste teke ja levik, mis on sageli seotud ravi ebaõnnestumisega. 2016. aastal tuvastati Eestis antiretroviirusravimite suhtes resistentsus hinnanguliselt kolmel protsendil arstide jälgimisel olevatest HIV-positiivsetest patsientidest ja resistentsuse levik on tõusutrendis.
Ohus on nii inimesed kui ka loomad
Samas ei ole AMR ainult tervishoiu küsimus, vaid on probleemiks nii põllumajanduse kui ka keskkonna valdkonnas. Antibiootikume kasutatakse suurtes kogustes ka loomade raviks. Küll aga satuvad antibiootikumijäägid ja resistentsed bakterid pinnasesse ja vette. Seejuures ei levi resistentsed bakterid ja resistentsusgeenid ainult inimeselt inimesele, vaid ka nii põllumajandusloomalt kui ka lemmikloomalt inimesele ja vastupidi.