Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Nutikas viljakusmonitor aitab rasedust vältida kui ka planeerida

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Annika Urm (pildil) kasutab Daysy viljakusmonitori tänavu kevadest saati ning on vahendi töökindlusega rahul. | FOTO: SANDER ILVEST/PM/SCANPIX BALTICS

Raseduse vältimiseks mõeldud vahendite turul on juba mõnda aega uudne viljakusmonitor, mille «foorituled» aitavad aru saada, millal on suurim või vähim võimalus rasestuda.

Seksuaaltervise kliiniku arst Nele-Triin Lott kirjeldas, et viljakusmonitor arvutab naise kehatemperatuuri põhjal välja n-ö ohtlikud päevad, mil kaitsmata vahekorras olles on suurim tõenäosus rasestuda. Seadet kasutatakse koos mobiilirakendusega ning ohtlikest päevadest annavadki rakenduses märku kollane ja punane tuli, mil naine peaks kaitsmata vahekorrast hoiduma või kasutama kondoomi. Roheline tuli lubab aga kaitsevahendita vahekorda ning rasestumise võimalust ei ole.

«Alguses õpib monitor tundma naise menstruaaltsüklit. Selleks on vaja igal hommikul mõõta kehatemperatuuri ning märkida üles, mitmes menstruaaltsükli päev käsil on. Ovulatsiooni järel ehk küpsenud munaraku vabanemisel munasarjast tõuseb naise kehatemperatuur pisut ning seda arvesse võttes saab ennustada ovulatsiooniaegu järgmistes tsüklites,» rääkis arst. Seepärast võib seade algul näidata rohkem kollast tuld ja soovitada vahekorda vältida, sest alles õpib oma kasutajat tundma.

Ovulatsiooni järel on munarakk eluvõimeline 20 tundi. Arsti sõnul näitavad uuringud, et naine rasestub suurima tõenäosusega siis, kui on vahekorras päev enne ovulatsiooni. «On teada, et spermatosoidid on eluvõimelised naise suguteedes kolm kuni viis, mõningatel andmetel seitse ööpäeva. Üldjuhul loetakse viljastavaks perioodiks keskmiselt kümme ööpäeva ühes menstruaaltsüklis,» rääkis ta.

Nele-Triin Lott märkis, et menstruaaltsükli pikkust võivad mõjutada veel näiteks liigne vaimne või füüsiline koormus, muutused kehakaalus, mõni üldhaigus jpm. «Seega on tegureid, millega tuleb monitori kasutama hakates arvestada,» nentis ta. Arst soovitab seadet soovi korral proovida neil, kelle menstruaaltsükkel on väga regulaarne, aga ka neil, kel on just soov rasestuda. Põhjuseks on see, et mõningase kasutamise järel näitab monitor kenasti naise ovulatsiooniaegu, mil on suur võimalus rasestuda.

Annika Urm kuulis Daysy-nimelise viljakusmonitori olemasolust ja hakkas seda kasutama tänavu kevadel. Nüüdseks on ta seadet edukalt kasutanud seitse-kaheksa kuud. Enne kasutas ta pikalt hormonaalseid rasestumisvastaseid pille, kuid soovis edaspidi raseduse vältimiseks ning ka tulevikus beebi planeerimiseks leida ohutu ja loomulikuma viisi.

«Selle usaldusprotsent 99,3 on tegelikult päris kõrge ja ongi loogiline, sest sada protsenti oleks juba ebareaalne,» rääkis naine. See kehtib aga vaid juhul, kui seadet õigesti kasutada. Urm kasutab viljakusmonitori praegu raseduse vältimiseks, ent kuna kavatseb tulevikus veel lapsi saada, siis leiab, et ideaalne on sellega ka rasedust plaanida.

Urm kirjeldas, et seadmel võtab tõepoolest aega naise personaalse tsükliga harjumine ning tema kogemuse põhjal läks kolm-neli kuud, enne kui kollaste päevade arv hakkas järsult vähenema. «Esimestel kuudel oli päris punane, võib-olla nädalake kuus oli kokku rohelisi päevi, aga pigem palju punast ja kollast,» ütles ta. Nüüd on kollaste tulede arv vähenenud paari päevani kuus, mis kinnitab monitori täpsust.

Seadet peab naine kasutajasõbralikuks, ent rõhutab, et tuleb olla tõepoolest väga täpne ja hoolas. Korrektse näidu saamiseks peab kehatemperatuuri mõõtma hommikul esimese tegevusena voodist väljumata ning segajaks ei tohi olla isegi teise inimese kehasoojus. Ka ütleb ta, et ääretult oluline on partneri toetus, kuna nii rasedust plaanides kui ka vältides peavad mõlemad tegema koostööd ja teineteisega arvestama.

Tagasi üles