Lutist toitmine takistab õiget imemisvõtet
Kõik lapsed, kes vajavad lisatoitu, ei peaks seda saama lutist. «Imemine lutist ja imemine rinnanibust toimub erineva tehnikaga. Rinnaimemisel venitub rinnanibu nii pikalt, et ulatub pehmesse suulakke ehk sügavale suhu ja laps kasutab kõrva ees olevaid lihaseid. Lutti imedes kasutab imik suuümbruse lihaseid. Imemisvõte on universaalne kaasasündinud oskus. Kui laps pannakse ema kõhule, siis algatab laps imemise. Esimese kahe elutunni jooksul, kui laps ema kõhul üritab aru saada, kuhu ta on sattunud, roomab ta rinna poole, sõnas Raukas.
Mõnes kultuuriruumis ei tuleks kõne allagi anda midagi muud peale emapiima, kuid see peab Raukase sõnul nii öelda ajaloolise mäluga kaasa tulema. «Aegadel, mil elasid mitu põlvkonda koos ja perekonnad olid suuremad, nägid vanemad lapsed, kuidas nooremaid toideti. Oli loomulik, et lapsi toidetakse rinnast ja sama laps hakkab seda tulevikus ise tegema. Kui praegu on peres üks laps, kes näeb poes nukku koos lutipudeliga, loob see automaatselt seose, et titasid toidetakse lutipudelist,» rääkis lastearst.
Rinnapiima koostis kohandub imikuga
Rinnapiim muudab koostist vastavalt lapse vajadustele. «See muutub nii lapse kasvades, kui ka ühe päeva ja ühe imetamise korra jooksul, suvel ja talvel. Kui emal sünnib enneaegne laps, siis on rinnapiim oluliselt valgurikkam, kui ajalisele lapsele mõeldud piim.
Kui laps sööb piimasegu, mis on tehtud lehmapiimast, saab ta rohkem valku kui on kasvamiseks vaja. Emapiimas on seda umbes gramm, lehmapiimas 3,4 grammi 100 milliliitri kohta. «Vastavalt Euroopa Toiduohutusasameti (EFSA) regulatsioonidele püütakse teha piimasegu võimalikult madala valgusisaldusega, et laps ei saaks valguliia ülekoormust. Liigne valk soodustab ülekaalulisuse riski täiskasvanueas,» sõnas Raukas. Praegused piimasegud on tema sõnul siiski paremad võrreldes kahekümne aasta tagustega ja valgusisaldust on alandatud.
Rinnaga toitmine mõjub emale kasulikult
On tõestatud, et raseduseelse kaalu taastumine läheb imetavatel emadel kiiremini. Raseda organism valmistub rinnaga toitmiseks ja neli kilogrammi rasva talletub ainuüksi selleks, et ema saaks rinnast toita. «Ainevahetus kiireneb oluliselt, piima tootmiseks kulub umbes 500 kilokalorit ööpäevas ja kaalu taastumine toimub kiiremini,» rääkis Raukas.
Ema on lapsega ööpäevaringselt seotud igal juhul, ka siis kui toita last pudelist. Last peaks süles hoidma, teda kussutama. Pigem on pudelist toitmine keerukam ja kulukam, nentis Raukas. Uuringus, kus lapsi toideti pudelist, kuid ei võetud sülle, oli nende kaaluiive puudulik.