Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Aasta Arst Karmen Joller: vahel on tunne, et töö ei saa kunagi otsa (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Aasta Arstiks valitud perearst Karmen Joller nentis, et vahel võivad tööpäevad kesta kuni südaööni välja, ent selle vastu aitavad puhkepäevad, mil ta aja täielikult maha võtab. 

Eesti Tervise Fond ning terviseportaal www.arst.ee valisid rahva abiga juba 16. aastat järjest Aasta Arsti. Tänavu sai selleks perearst Karmen Joller Kivimäe perearstikeskusest.

Millised on teie esmased emotsioonid?

Karmen Joller: Ma olen natuke ehmunud ja hästi uskumatu tunne on, aga muidugi väga tänulik selle usalduse eest, et inimesed mind esitasid Aasta Arsti kandidaadiks.

Kuidas te sellesse tiitlisse suhtute? Kas see on pigem vajalik tunnustus või laseb üksikutel arstidel rohkem särada kui teistel?

See on pigem tunnustus ning loodan, et see on ka väike stiimul mõnele teisele arstile, et särada rohkem. Ma ei arva, et see on säramise vahend, kuigi ma ise tunnen end üsna ebamugavalt – ma ei ole harjunud, et minu isikule nii palju tähelepanu pööratakse, rohkem olen püüdnud ikkagi esineda teadmistega või õpetada inimesi. See on minu jaoks ootamatu, aga arvan, et väga tore tunnustus.

Kas see tunnustus inspireerib teid ka rohkem oma töösse panustama?

Ma arvan et teen ikka samamoodi, ma ei suuda vist rohkem panustada.

Kuidas hindate Eesti tervishoiusüsteemi? Millised on esmased kriitilised kohad, mis vajaks teie hinnangul sekkumist?

Ma arvan, et Eesti tervishoiusüsteemis midagi kriitilist ei ole – meil on mõnekümne aastaga ikkagi kõik järjest paremaks läinud. Kui meenutame näiteks aastat 1993, siis tänasega võrreldes see oli hoopis öö ja päev. Selles mõttes oleme väga palju arenenud ja kui see areng jätkub samas tempos edasi, siis meil ei ole küll karta mitte midagi.

Kui pikad on teie tööpäevad? Kas suudate end hästi jagada töö- ja eraelu vahel?

Eks ma pean jagama – võtan ikka aega laste ja pere jaoks ning mul on igal nädalal üks kindel päev, kus ma kindlasti tööasju ei tee. Olen näinud, et mu keha oskab juba seda oodata, see on päris tervislik, lisaks ka emotsionaalselt väga taastav. Tööpäevad vahel lõpevad kl 12 öösel, olen ka siit majast (Kivimäe perearstikeskusest - toim.) läinud ära ka kl 22 või 22.30, et lõpetada ära kõik pooleliolevad asjad, aga on selline tunne, et need ei saa mitte kunagi otsa.

Mis teile oma töö juures kõige rohkem meeldib?

Mulle meeldib see mitmekesisus, et näen väga erinevaid patsiente ja mulle meeldib see, et ma näen ka terveid patsiente, kes ei ole tingimata haiged. Et saan õpetada inimestele, kuidas jääda terveks või kui on mingi haigus tekkinud, siis aidata inimesel jääda sama terveks, kui ta seni on olnud, et haigus edasi ei areneks. Muidugi olla ka edaspidi inimese jaoks nagu saatja, et teda lihtsalt aidata. 

Jollerit kiidavad nii žürii kui ka patsiendid

Häid kandidaate Aasta Arsti tiitlile oli Eesti Tervise Fondi juhataja Eero Merilinnu sõnul väga palju, kuid dr Joller eristus näiteks sellega, et on ühtlasi arst kui ka Eesti perearstide seltsi juhatuse liige ning on viimasel aastal julgelt sõna võtnud paljudel olulistel teemadel, näiteks HPV-viiruse vastase vaktsiini turvalisuse osas.

«Palju on neid arste, kelle jaoks töö piirdub ainult sellega, mis toimub arstikabineti seinte vahel ning valdkonna sees. Palju vähem on aga neid, kel on energiat ja tahtmist avada oma töö tagamaid ning põhimõtteid ka laiemale avalikkusele – Karmen Joller on üks neid väheseid, kel on jaksu tegeleda põhjalikult nii oma patsientidega kui ka tervisealase teadlikkuse tõstmisega avalikus sfääris. Just viimast tõid esile samuti patsiendid, kes pidasid Karmenit kõige paremaks arstiks,» selgitas ta. 

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva lisas, et dr Karmen Jolleri puhul on tegemist aruka ja tasakaaluka arstiga, kes oma põhitöö kõrvalt perearstina selgitab nii meditsiinisüsteemi toimimist kui ka propageerib tervislikke eluviise ning püüab inimesi hoida ebateaduse poole pöördumisest. 

Aasta Arsti kandidaate said esitada kõik patsiendid meditsiiniuudiste portaali www.arst.ee lehele. Lõpliku valiku kandidaatide hulgast tegi žürii, kuhu kuulusid sotsiaalkaitseminister Kaia Iva, perearst Eero Merilind, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa ning terviseteadlane Anu Kasmel.

Dr Karmen Joller

  • Lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 2001. aastal ning peremeditsiini residentuuri aastal 2005.
  • Ta on varem töötanud perearstina OÜ-s Meditiim ning Telliskivi Perearstikeskuses.
  • Alates 2016. aastast töötab Tallinnas Nõmmel Kivimäe Perearstikeskuses.
  • Kuulub Eesti perearstide seltsi juhatusse.

Märksõnad

Tagasi üles