«Aeg-ajalt ei aita mitte midagi: arstikabinetis ütleb ema jaa, jaa, aga kui vaatan digiregistartuuri, siis näen, et midagi pole välja ostetud,» rääkis perearst.
Arsti sõnul võib ta oma poja näitel öelda, et astmaravimid pole kallimad kui teised. Välja ostmata jäetakse need ikkagi ennekõike hirmust hormoonravi eest. «Kui ma näen, et lapse seisund halveneb, siis ma loomulikult räägin emale kaua-kaua ravi vajalikkusest,» sõnas perearst. Hormoonravi kasutatakse raskete atakkide puhul ja selline ravi kestab kolm kuni kümme päeva.
Internetist ja eriti venekeelsetelt lehekülgedelt võivad vanemad ilma suurema vaevata leida palju infot hormoonravi kõrvaltoimete kohta. Veebis aga hirmutatakse, et pikaaegne hormoonravi põhjustab diabeeti, luuhõrenemist, kaksteistsõrmiksoole- ja maohaavandeid.
Ravikuuri pooleli jätmine aga põhjustab seisundi ägedat halvenemist. Kui patsient hakkab neid uuesti võtma, siis võib tekkida sõltuvus. «Tekkinud sõltuvust nimetatakse hormoonsõltuvaks astmaks,» selgitas arst.
Samal ajal soovitab osa arste võimalikult vara alustada hormoonraviga. Liiga hilise hormooniraviga alustamine mõjutab tervist mitu aastat. Ka on hilinenud ravi korral manustatavad hormoonikogused suuremad.
«Meie (perearstid – toim) selgitame vanematele, kuidas seda rohtu on vaja võtta, suvel loobuma ravimitest ja kui laps on jälgimise all, siis vähendame päevast doosi ja jälgime haiguse nõrgenemist,» rääkis Šalakauskene. Allergoloog võtab vajalikud proovid ja jälgib omakorda, kas haigus on kontrolli all.