USA uus juhend: munaallergiaga patsiendid ei pea gripivaktsiini pelgama

Gripivaktsiin. FOTO: Priit Simson

Munaallergiaga inimeste puhul ei pea gripi vastu vaktsineerimisel kasutama spetsiaalseid ohutusabinõusid. Vaktsiiniga kaasnev risk on nii väike, et juhendi järgi ei pea patsiente munaallergia suhtes isegi küsitlema.

Lisaks kinnitatakse juhendis, et munaallergiaga inimestel võib küll kasutada munal mitte baseeruvaid vaktsiine, kuid nende kasutamine ei ole meditsiiniliselt vajalik ega eelistatud, kirjutab Med24.

Tarvis pole eelnevalt teha vaktsiiniga nahatesti ega kuidagi doosi jagada, pole vaja vaktsineerida allergoloogi kabinetis, samuti pole pärast süstimist vaja munaallergiaga patsientidele rakendada mingit kindlat ooteaega meditsiiniasutuses.

Elusat nõrgestatud gripivaktsiini võib kõikides vanustes igasuguse raskusastmega munaallergiaga patsientidele manustada, kuid ei soovitata 2017.–2018. aasta hooaja vaktsiini, kuna selle tõhususe osas on küsitavusi.

Juhendi autorite sõnul on alates 2011. aastast ilmunud palju tõendeid selle kohta, et gripisüstiga ei käi munaallergiaga patsientide jaoks kaasas mingeid suuremaid riske võrreldes ilma allergiata isikutega. Vaktsiinis lihtsalt ei sisaldu piisavas koguses munavalku, et reaktsioone esile kutsuda isegi raske munaallergiaga patsientidel.

Tagasi üles
Back