K, 5.10.2022

Metaanalüüs: kas antidepressandid on tõhusamad kui platseebo?

Med24
Metaanalüüs: kas antidepressandid on tõhusamad kui platseebo?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ravimitega võivad kaasneda kõrvalmõjud.
Ravimitega võivad kaasneda kõrvalmõjud. Foto: Panther Media / Scanpix / Arne Trautmann

Lancetis avaldatud suur metaanalüüs kinnitab, et antidepressandid on depressiooni ravis tõhusamad kui platseebo. 

Uuringusse koondati 522 randomiseeritud kontrollitud uuringu tulemused aastatest 1979-2016, milles võrreldi platseeboga 21 erinevat antidepressanti kokku 116 477 unipolaarse depressiooniga patsiendil (keskmine vanus 44 aastat, 62 protsenti naised), kirjutab meditsiiniportaal Med24. 

Uuritud oli 21 erinevat antidepressanti: agomelatiin, amitriptüliin, bupropioon, desvenlafaksiin, duloksetiin, estsitalopraam, fluoksetiin, fluvoksamiin, klomipramiin, levomilnatsipraan, milnatsipraan, mirtasapiin, nefasodoon, paroksetiin, reboksetiin, sertraliin, trasodoon, tsitalopraam, venlafaksiin, vilasodoon ja vortioksetiin. Hinnati ravimite efektiivsust ja vastuvõetavust, mida hinnati ravi katkestamiste alusel.

Leiti, et kõik uuritud antidepressandid olid 8 nädalat kestnud ravi järel oluliselt tõhusamad kui platseebo, see tähendab standardiseeritud depressiooniskaala skoori langust vähemalt 50 protsenti. Paranemine antidepressantide korral oli platseeboga võrreldes 30 protsenti (reboksetiin) kuni kaks korda tõenäolisem (amitriptüliin). Ravi katkestamised olid platseeboga võrreldes madalamad agomelatiini ja fluoksetiiniga (šansside suhe vastavalt 0,8 ja 0,9); platseebost kõrgem ravi katkestamisi esines klomipramiiniga (šansside suhe 1,3). 

Antidepressandid on depressiooni ravis tõhus vahend, kuid see ei tähenda, et antidepressante peaks alati esmavalikuna kasutama. Ravimid peaksid olema üks tööriist koos teiste ravimodaalsustega, näiteks psühholoogilised teraapiad. Teraapia ei ole aga alati kättesaadav ja sellisel juhul on antidepressandid heaks valikuks.

Loe erinevate antidepressantide omadusi Med24st.

Märksõnad
Tagasi üles