Neeruhaigused kimbutavad sagedamini naisi

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Neeruvalu.

FOTO: Tristan BEN MAHJOUB/PantherMedia / Tristan BEN MAHJOUB

Kuigi naistel on täna tähtpäev, tähistatakse maailmas samaaegselt ka neerupäeva ning paratamatult tekivad neeruhaigused sagedamini just naistel.

Neeruhaigused kulgevad tihti varjatult ja paljud ei ole neist teadlikud, mistõttu tähistatakse kroonilisele neeruhaigusele ja selle tüsistustele tähelepanu pööramiseks märtsi teisel neljapäeval rahvusvahelist neerupäeva. Kroonilist neeruhaigust esineb ligi 10-14 protsendil elanikkonnast ja sagedamini just naistel, teatas Eesti nefroloogide selts.

Kui peamisteks kroonilise neeruhaiguse põhjusteks elanikkonna hulgas on diabeet ja kõrgvererõhktõbi, siis mõned neeruhaigused on eriti tüüpilised naistele, näiteks  luupusnefriit ja äge või krooniline püelonefriit. Raseduse ajal on väga oluline tähelepanu pöörata kuseteede infektsioonide õigeaegsele ravile ja krooniliste neeruhaiguste varajasele avastamisele ning ravile.

Eesti nefroloogid ühinevad maailma nefroloogidega kutsudes üles kõiki naisi,  tüdrukuid ja meedikuid olema kursis naistel esinevate neeruhaiguste iseärasustega. Selts soovitab alati perearstilt nõu küsida, kuidas varakult neeruhaigusi avastada ja nende süvenemine ära hoida.

Meedikutele ja patsientidele on olemas ravijuhendid, millal teostada uriinianalüüsi ja määrata neerufunktsiooni inimestel, kel on suurem kroonilise neeruhaiguse tekkerisk. Uus, kroonilise neeruhaiguse ravijuhend patsientidele ja meedikutele valmis 2017. aastal ja on leitav siit.

Eesti nefroloogid kutsuvad üles tervete neerude nimel:

  • järgima tervislikku eluviisi (sh hoida kehakaal normis),
  • ravima õigeaegselt kuseteede infektsioone,
  • lõpetama suitsetamine,
  • liikuma piisavalt,
  • mõõtma vererõhku,
  • teostama perearstil lihtsat uriinianalüüsi ja määrama neerufunktsiooni inimestel, kel on suurem kroonilise neeruhaiguse tekkerisk (diabeetikud, kõrgvererõhktõve põdejad, ülekaalulised, 50+ vanuses inimesed, suitsetajad või need, kel on perekonnas esinenud kroonilist neeruhaigust).

Neerupäeval korraldatakse maailma riikides üritusi ja ettevõtmisi, mis on pühendatud kroonilise neeruhaiguse ennetamisele. Ka Eestis on tavaks, et neerupäeva puhul toimuvad telefonikonsultatsioonid Eesti neerukeskustes, kus huvilised saavad telefoni teel vestelda nefroloogiga ja muud üritused:

  • Kl 14-15.30 vestlusring Tartu Ülikooli Kliinikumis «Neerud ja Naiste Tervis» E korpus, patsiendiinfo ruumis 1. korrusel
  • Kl 12-14 telefonikonsultatsioonid Eesti neerukeskustes: Põhja-Eesti Regionaalhaigla (tel 6171272); Tartu Ülikooli Kliinikum (tel 7318272).
Tagasi üles