Kraadiklaas katki: vaata nippe, millega mürgine elavhõbe ohutult kokku korjata

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Elavhõbeda kraadiklaasi purunemisel tuleb metall kohe kokku korjata ning ruume õhutada.

FOTO: Krzysztof Zab?ocki/PantherMedia / Krzysztof Zab?ocki

Purunenud kraadiklaasi elavhõbedaaurud on tervisele ohtlikud. Kõik kraadiklaasi osad ja koristusvahendid tuleks viia ohtlike jäätmete kogumiskohta. 

Terviseamet teatab, et sel aastal on nende mürgistusteabe infoliinile korduvalt helistatud seoses tervisele ohtlikku elavhõbedat sisaldavate kraadiklaaside purunemisega. 

Kuigi elavhõbedat sisaldavaid kraadiklaase enam ei müüda, kasutavad inimesed külmetushaiguste hooajal kehatemperatuuri kontrollimiseks ka kunagi soetatud kuni 2 grammi elavhõbedat sisaldavaid termomeetreid.

Korja elavhõbe kokku ja õhuta ruume

Terviseameti mürgistusteabekeskuse õde-konsultant Ruth Kastanje sõnul valmistab helistajatele enim muret see, kuidas käidelda katkisest termomeetrist põrandale välja valgunud metallilist elavhõbedat. «Mürgistuse teket saab vältida ruumi õhutamise, elavhõbeda kokku korjamise ning selle sulgemisega kinnisesse purki, pudelisse või kindlalt suletavasse grip-kotti,» ütles Kastanje. Tõsisemat mürgistust põhjustavad elavhõbedaaurud, mis imenduvad hingamisteedest, mistõttu tuleks vältida lahtise elavhõbeda ruumidesse seisma jäämist, eriti selle sattumist sooja keskkonda.

Põrandal olev elavhõbe hakkab õhuga kokkupuutel aurustuma ning võib väikeses soojas ning ventilatsioonita ruumis saavutada toksilise kontsentratsiooni. Seetõttu tuleks elavhõbeda aurustumise takistamiseks välja lülitada põrandaküte ega lubada lapsi purunenud elavhõbedaga saastunud tuppa. Sisse tuleks lülitada ka ventilatsioon või avada aknad.

Tolmuimejat ära kasuta

Kindlasti tuleb hoiduda elavhõbeda kokku korjamisest tolmuimejaga, sest nii pihustub  aurustunud elavhõbe tolmuimejasse ja kandub sealt pikema aja jooksul väljalaskeava kaudu ruumiõhku laiali. Elavhõbeda aur on õhust raskem ning seetõttu on lapsed võrreldes täiskasvanutega kaitsetumas olukorras, kuna nende hingamistsoon asetseb maapinnale lähemal.

Allaneelamisel on termomeetris sisalduv elavhõbe suhteliselt ohutu – kogusest imendub vaid 0,01 protsenti, mis tervisekahjustust ei põhjusta. Imendumist võib suurendada soolekäärudesse pidama jäämine. Kui on kahtlus, et laps on kogu termomeetris sisalduva elavhõbeda alla neelanud, tuleks olukorra hindamiseks teha röntgenpilt.

Tee vahet

Kui inimene pole kindel purunenud termomeetri tüübis, on abiks teadmine, et elavhõbe moodustab alati veeremisvõimelised kuulikesed, galistanist tekib pinnale metallivärvi plekk.

Elavhõbe. Illustratsioon.

FOTO: Francois ENOT/PantherMedia / Francois ENOT

Praegu apteekides müüdavad keskkonnasõbralikud geratherm-termomeetrid sisaldavad galinsta-nimelist metallisegu, mis koosneb galliumist, indiumist ja tinast. Sellises koguses on termomeetris sisalduv galinsta-metallisegu inimesele ohutu.

Häid nippe elavhõbeda kokkukorjamiseks

Vajad: kaanega purki / -pudelit / kindlalt sulguvaid grip-kotte, paberrätikuid, silmatilkade pipetti, toruteipi või habemeajamisvahtu ja väikest pintslit, taskulampi.

  1. Esmalt korja kokku klaasikillud ja aseta kogumisnõusse, ka need tuleb viia ohtlike jäätmete kogumiskohta.
  2. Korja kokku paberiserva (või pipeti) abil nähtavad elavhõbedakuulid. Elavhõbe ei imendu läbi naha, seega on ohutu, kui elavhõbe satub koristamise käigus nahale. Elavhõbeda kuulid on äärmiselt kergesti liikuvad ning elavhõbeda kuulikesi on leitud erinevates ruumides väga laial pinnal. Seega on oluline väga tähelepanelik kontroll.
  3. Kõikide elavhõbedakuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada hämaras või täiesti pimedas ruumis taskulambi valgust (elavhõbe on valgusvihus nähtav) ning silmatilkade pipetti väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks. Väga väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada pintslile pihustatud habemeajamisvahtu või toruteipi, sest sellega ettevaatlikult üle põranda tõmmates või patsutades jäävad kuulikesed selle külge kinni. Pintslit saab vahu sees olevate elavhõbedakuulikestega koristamise ajal puhastada paberrätikusse.
  4. Oluline on peale edukat elavhõbeda kokku korjamist tube vähemalt 24 tundi tuulutada. Kõik kokkukorjatud elavhõbe ning kasutatud vahendid tuleb kindlalt sulgeda plastik-kotti ja/või osaliselt veega täidetud ja korgiga suletavasse pudelisse/purki/grip-kotti ning viia lähimasse ohtlike jäätmete kogumiskohta.
Tagasi üles