Tervisenõu: mis on maohaavandi sümptomid?

Maiken Mägi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kõhuvalu.
Kõhuvalu. Foto: Andriy Popov/PantherMedia / Andriy Popov

Maohaavand on väga ebameeldivat valu põhjustav mure, mille puhul on sööminegi raskendatud. Miks haavand aga tekib ja kuidas seda ära tunda?

Vastab gastroenteroloog Benno Margus portaalis Kliinik.ee:

Maohaavand on mao limaskesta kahjustus, mis ulatub läbi limaskesta lihaslestme. See tekib maomahla ja valku lagundavate ensüümide autopeptilise (iseseediva) toime tagajärjel, kui mao limaskesta kaitsetegurite (limakiht, limaskesta verevarustus, maopinna epiteelirakud jt) toime on puudulik ja kahjustavate tegurite (maohape, valku lagundavad ensüümid, Helicobacter pylori jt) toime on ülekaalus.

Ligi 80 protsendil maohaavandihaigeil esineb H. pylori infektsioon. Maohaavandit esineb suhteliselt sagedasti, kuid harvem kui kaksteistsõrmikuhaavandit. Haigestutakse igas eas, sagedamini vanemas eas. Peamine sümptom on valu ülakõhus, mis tekib kohe pärast söömist ja leeveneb kõhu tühjenedes. Valu võib kiirguda ka selja ristluupiirkonda ning rindkeresse.

Haigel võivad esineda funktsionaalsele düspepsiale omased vaevused - täiskõhutunne, kõrvetised, röhitised, iiveldus, oksendamine jt. Tüsistustena on võimalikud verejooks koos aneemia kujunemisega, haavandi läbitungimine naaberelundisse, maoseina mulgustus. 

Aspiriin ja muud mittesteroidsed põletikuvastased ravimid võivad samuti põhjustada maohaavandi tekke. Selle esmane sümptom on sageli maoverejooks. Tõsiste traumade, raske haiguse, operatsiooni, põletushaavade ja verejooksujärgse vereülekande tagajärjel võib tekkida stresshaavand.

Maohaavand tehakse kindlaks gastroskoopia teel. Tähtis on välja selgitada H. pylori infektsiooni esinemine. Mõnikord on vajalik mao röntgenkontrastuuring. Maohaavandi puhul peab alati võtma haavandist koeproovi, et välistada maovähki. Ravi lõppedes tuleb teha kontrollgastroskoopia ja vajadusel korduvalt koeproove võtta. Maohaavand võib korduda. 

Kui haige tarvitab aspiriinist põhjustatud haavandi puhul ka edaspidi aspiriini või teisi mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid, on näidustatud magu kaitsev säilitusravi, mille määrab arst. Haige peaks hoiduma rasvaste ja praetud toitude söömisest, mis süvendavad sümptomeid, loobuma alkoholist ja kangest kohvist, sööma kiudainerikast toitu ning vähem korraga. 

Tagasi üles