Lumi on veel maas, kuid ometi on õige aeg hakata mõtlema puukidele, kes on peagi liikvel. Praegu on ka hea aeg end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida.
Meelespea: kõik, mida pead teadma peagi liikvele asuvatest puukidest (3)
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tervise Arengu Instituut pani kokku faktid, mida peaksid puukidest teadma:
- Kui viibid tööülesannete täitmise või harrastuste tõttu tihti vabas õhus, vaktsineeri end puukentsefaliidi vastu. Täielik vaktsineerimine koosneb kolmest süstist. Kaks esimest tehakse 1-3-kuulise vaheajaga, kolmas kuni aasta hiljem. Pärast kahte süsti on immuunsus hea, kuid kestab ainult ühe hooaja, kolmas süst pikendab immuunsust. Iga kolme aasta tagant tuleb teha üks kordussüst.
- Puukborrelioosi vastu vaktsiini pole. Vaktsiin ei peleta puuke eemale ega taga seda, et puuk sind ei hammusta.
- Väldi võimalusel hooldamata alasid, kus muru on niitmata ja taimestik kõrgem (põõsastikud, rohtu kasvanud metsa- ja kraaviäärsed alad).
- Vali sobivad riided - mida rohkem oled kaetud, seda parem. Pane püksisääred soki sisse, kanna pikema sääreosaga jalatseid, pikkade varrukate ja reguleeritavate käiste ning kinnise kaelusega pluusi või jakki ning peakatet. Kuigi puugid ei lenda, vaid satuvad inimesele ikka ronides, leidub neid taimestikul ka ühe meetri kõrgusel maapinnast. Seetõttu on ülakeha kattev riietus väga vajalik.
- Eelista liibuvaid ja heledaid kangaid, kuhu on puugil raskem kinnituda, ent inimesel kergem neid riietel märgata.
- Võid kasutada puugitõrjevahendeid, samuti ka eeterlikke õlisid (eukalüpt, bergamott, lavendel jm), kuid pea meeles, et need ei pruugi tagada sajaprotsendilist kaitset.
- Looduses viibides vaata ennast ning oma kaaslasi aegajalt hoolikalt üle. Ka tagasi koju jõudes vaata veelkord nii end kui kaaslast hoolikalt üle. Vaheta riided ja kammi juukseid. Paari tunni pärast tuleks taas kontroll teha.
- Kui märkad puuki, siis ära ehmata. Kui ta lihtsalt ronib sinul, siis viska ta ära.
- Kuigi puugihammustuse saamine ehmatab ja tekib hirm, et oledki saanud nakkuse, nakatub tegelikult vaid kuni 15 protsenti nakkust kandva puugi hammustuse saanutest.
- Kui puuk on juba hammustanud, siis ära suru puugi keha. Ära vala talle peale piiritust, õli ega seepi. Puugi eemaldamiseks sobivad peenikeste otstega pintsetid või tangid. Apteekidest saab spetsiaalseid puugi eemaldamise vahendeid, aga asja ajab ära ka tavaline niit.
- Puugi eemaldamiseks tuleb temast haarata võimalikult naha ja hammustuskoha lähedalt. Eemalda puuk kas lihtsalt tõmmates või vastupäeva pöörates.
- Ära hõõru, pigista, kriimusta ega ime hammustuskohta.
- Pärast hammustust võid seda kohta töödelda naha desinfitseerimisvahendiga.
- Pea meeles, et mida varem kinnitunud puuki märkad ja ta eemaldad, seda parem. Kui puuk on nakatunud, siis on ka paar tundi olulised.
Pöördu arsti poole, kui:
- enesetunne halveneb, tunned nõrkust, oled valguse suhtes tundlik ja/või on tekkinud palavik, pea-, selja- või lihasvalu;
- hammustuskoht punetab, on paistes ja/või on tekkinud laienev punetav laik;
- sul on pärast puugihammustust ilmnenud muud tervisehäired.