Tihtipeale usutakse, et suhkruvaba karastusjook aitab kaalus alla võtta, uuringutes on leitud aga vastupidist.
Neli viisi, kuidas suhkruvaba jook kehale mõjub (4)
Portaal Health toob välja erinevad teadusuuringutes leitud muutused, mida kunstlike magustajate tarbimine kehas võib tekitada.
Muutused soolestikus
2014. aastal ajakirjas Nature avaldatud uuringu järgi võivad kunstlikud magustajad muuda keha võimet suhkruid töödelda. See tähendab, et magustajad võivad muuta soolestiku mikrobioomi, mis suurendab glükoosi talumatust. Need tulemused saadi katsetes loomadega, kuid soolestiku reageerimine on tõenäoliselt inimeste puhul sarnane.
Kaalutõus ja rohkem kõhurasva
Inimesed joovad suhkruvabu jooke usus, et need aitavad kaalu langetada. 2015. aastal avaldatud uuringus nähti aga vastupidist mõju ja vanematel inimestel, kes jõid igapäevaselt suhkruvaba limonaadi üheksa aasta jookusul. Katseperioodi lõpuks oli suhkruvaba joogi joojatel keskmiselt 7,5 sentimeetrit suurem vööümbermõõt, kui osalejatel, kes jooki ei tarbinud.
Suurem isu ja suhkrunälg
Järjekordne uuring Illinois ülikoolist leidis, et inimesed, kes proovisid suhkruvabade limonaadidega kilokaloreid kokku hoida, kompenseerisid kasu kõrgema energiasisaldusega toitudega. 2010. aastal Yale´i bioloogia ja meditsiiniajakirjas avaldatud uuring leidis, et kunstlikud magusained võivad suurendada isu ja suhkrusõltuvust.
Diabeedirisk
Ameerika diabeediühenduse ajakiri avaldas uuringu, mis leidis, et igapäevastel suhkruvaba limonaadi joojatel oli 67 protsenti suurem risk teist tüüpi diabeeti haigestuda.