R, 29.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti pere piirab suhkrutarbimist: lapsed õpivad paremini ega muutu hüperaktiivseks

Maiken Mägi
, reporter
Facebook
Comments 3
Maiustused.
Maiustused. Foto: Panther Media/Scanpix

Kuna suhkrut leidub väga paljudes toitudes, on väga kerge päevast suhkrunormi ületada. Milliseid muutusi toob aga minimaalse suhkrutarbimisega elu?

«Suhkrut on enamustes asjades, mida poest osta, aga oleme viinud selle niimoodi, et ma otseselt kuhugi suhkrut ei lisa ning ostame väga vähese suhkrusisaldusega toite,» kirjeldas pereema Evelyn Lumi «Terevisioonis».

Evelyn ei keela oma kolmel lapsel küll maiustusi osta, nad teevad seda soovi korral oma taskuraha eest niigi, ent koduses keskkonnas üritatakse pigem vähe maiustada. Seda on pere harrastanud paar aastat.

«Kui nad teevad seda niikuinii, siis minu kohus on poodi minnes vastutada selle eest, et ma neile topelt seda suhkrut peale ei anna. See on lapsevanema kohustus jälgida, mida ta poest ostab ja milline on laste tervis seoses sellega, mis toitu me koju toome ja mida nad külmkapist kätte saavad,» rääkis naine.

Toiduvalmistamisega tuleb seepärast olla väga leidlik, et teha valmis maitsvad söögid ning ennetada ka näksimise harjumust. «Oled nagu kindral, mõtled strateegiaid välja - see on tohutu planeerimine, neile peab ju maitsema, et nad kõhu täis saavad ja seda naudivad ka,» nentis Evelyn.

Naise enda hinnangul rikub suhkru lisamine mitmed toidud, näiteks kasvõi naturaalse salati ära. Ka teed ei jooda peres suhkruga. «Kui maast madalast oled harjunud, et ema paneb kolm teelusikatäit suhkrut tee sisse, siis tahad seda edaspidi ka, aga kui saad need puhtad maitsed algusest saati kätte, siis naudid samamoodi,» tõi Evelyn näite.

Lapsevanemana on ta täheldanud, et suhkrutarbimise piiramine on aidanud parandada laste õpiedukust ning neil ei teki hüperaktiivsust, mis tähendab, et õhtuti saab pere rahulikult laua ääres juttu ajada. 

Lapsed sellest, et kodus suurt kommikaussi pole, puudust ei tunne. Linda Maria Lumi ütles, et tema arvates on see hea, et ta suudab end taltsutada ning keegi teine ei pea aitama tal oma tervise eest hoolt kanda. Kuid natuke magusat võib ikka süüa. Ka Wilhelm Tomingas arvas, et kui ta nii palju suhkrut ei tarbi, saab paremini mõelda ja uutele teemadele keskenduda. 

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles