Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Riik panustab HIVi ennetusse ja ravisse edaspidi 1,5 miljonit eurot rohkem (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Käsigmüügis olev HIV kiirtest. Foto on illustreeriv.
Käsigmüügis olev HIV kiirtest. Foto on illustreeriv. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

HIVi ja AIDSi ennetusse ning narkootiliste ainete tarbimisest põhjustatud kahjude vähendamisse suunatakse järgmisest aastast püsivalt 1,5 miljonit eurot rohkem.

«HIVi nakatunute suur hulk ja opioidsõltuvuse kõrge levimus on kaks meie tõsisemat rahvatervise probleemi, mis nõuavad riigi järjepidevat otsustavat tegutsemist,» tõdes tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. Ta tuletas meelde, et narkootikumide tõttu sureb igal aastal rohkem inimesi kui liiklus- ja tuleõnnetustes kokku. Samal ajal on HIV-epideemia ammu narkootikumitarvitajate ringist välja murdnud ning levib nende seas, kel pole narkootikumidega mingit kokkupuudet.

«Kummalgi juhul ei räägi me üksnes elu hammasrataste vahele jäänutest, vaid need epideemiad mõjutavad tavalisi inimesi ja perekondi. Meil tuleb oma rahva tervise kaitseks astuda jõulisi samme,» selgitas minister rahastuse suurendamise vajadust.

Tänu igal aastal lisanduvale 1,5 miljonile eurole suurendatakse HIVi kiirtestimise võimalusi üle Eesti, samuti hakatakse HIVi raviteenuseid (integreeritud antiretroviirusravi ja opioidsõltuvuse asendusravi) osutama Ida-Virumaal, kus nende järele on suur vajadus. Lisaks muutuvad kättesaadavamaks nõustamisteenused patsientidele ja nende lähedastele.

Viimasel kolmel aastal on riik oluliselt suurendanud nii HIVi ja narkomaania leviku ohjamisele suunatud teenuste, HIVi ennetuse kui ka ravimite rahastamist. 2016. aastal eraldati HIVi ja narkomaania leviku ohjamisele suunatud teenustele täiendavalt 600 000 eurot ning 2017. aasta aprillis suurendati HIVi ennetuse rahastamist veel 500 000 euro võrra. 

Lisarahaga on laiendatud HIV-positiivsetele ja narkootikumide tarvitajatele suunatud ravi ja kahjude vähendamise teenuste kättesaadavust: alustatud on integreeritud ARV ja opioidsõltuvuse asendusravi pakkumist, laiendatud statsionaarse sõltuvusravi võimalusi, samuti on parandatud HIV-positiivsetele suunatud juhtumikorraldusteenuse kättesaadavust. Eelmisel aastal suurendati HIVi ja AIDSi ravimite eelarvet 10 miljonilt eurolt 15 miljoni euroni, mis tagab, et ükski nakatunu ei jääks vajalike ravimiteta.

Tagasi üles