Soome Lõuna-Karjala tervishoiupiirkonna avaldatud andmetest ilmneb, et 2017. aastal raviti seal kaht marutaudi nakatunud inimest. Mitu inimest sai profülaktilist vaktsiini.
Venemaalt Soome smugeldatud koerad tõid kaasa eluohtliku taudi (4)
Arvatavalt olid nakkuse põhjustajaks Venemaalt ebaseaduslikult toodud koerad.
Meditsiinitöötajate väljaanne Tehy kirjutas juba 2015. aastal marutaudijuhtude arvu suurenemisest. Ajalehe teatel avastatakse Soome elanike seas igal aastal 50-70 marutaudijuhtu. Seda ohtlikku haigust on võimalik ravida antikehadega, kuid olulist rolli etendab see, kui kiiresti alustatakse nakatumise järel ravimist.
«Oleme välja selgitanud juhtumid, kus koer toodi Soome salakaubana, aga pärast sai loomalt pureda. Kannatanu hakkas marutaudi tagajärgi kartma, kuid profülaktilised meetmed pole odavad,» ütles Lõuna-Karjala tervishoiupiirkonna peaarst nakkushaiguste alal Pekka Suomalainen.
Marutaud on surmaga lõppev närvisüsteemi kahjustav viirushaigus, millesse võivad nakatuda nii loomad kui ka inimesed. Inimese haigestumisel nimetatakse haigust marutõveks, looma haigestumisel marutaudiks.
Haigustekitaja levib nakatunud looma süljega, tavaliselt nakatutakse haigestunud looma hammustuse tagajärjel. Harvemini võib viirus üle kanduda ka marutaudis looma sülje sattumisel silma, ninna, suhu või värskele haavale.
Juhul, kui haiguspilt on juba välja kujunenud, ei ole haigus ravitav, vaid lõpeb alati nakatunud looma või inimese surmaga.