Politsei suunab kanepitarvitajad karistuse asemel nõustamisele

Paula Rõuk
, Terviseportaali reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Programmiga liituda ja tasuta nõustamisele võivad minna kõik abivajajad.
Programmiga liituda ja tasuta nõustamisele võivad minna kõik abivajajad. Foto: Maurizio Milanesio / PantherMedia / Maurizio Milanesio

Sellest nädalast algab Tallinnas pilootprogramm, millega politsei pakub kanepit või selle analooge tarvitanud inimesele karistuse asemel nõustamist.  

Sellest nädalast alustasid Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Põhja Prefektuur pilootprogrammiga, millega suunab politsei kanepit või selle analooge tarvitanud inimese tema nõusolekul nõustamisele. Nõustamise läbinud inimese suhtes ei algatata väärteomenetlust.

Programmi eesmärk on anda kanepit kuritarvitanud inimene üle spetsialistile, kes aitab sõltlasel leida võimalusi abiprogrammidega liitumiseks ja nõustamisteenusteks.

TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova sõnul võivad programmiga liituda ja tasuta nõustamisele minna kõik kannabinoidide tarvitajad, kes tunnevad, et vajavad abi. Selleks ei ole vaja politsei suunamist.

«Tihti arvatakse, et kanepist ei ole võimalik sõltuvusse jääda. Siiski on küllalt inimesi, kes sooviksid kanepitarvitamist lõpetada, kuid ei suuda seda iseseisvalt teha. Samas ei julgeta oma murega pöörduda näiteks perearsti juurde,» ütles Kurbatova.

«Iga selline programm on oluline samm narkomaania leviku vähendamiseks. Tahame tuua ravivõvimalused inimesele võimalikult lähedale ja pakkuda tuge narkootikumidest loobumiseks,» selgitas Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre. Tema sõnul näitas eelmise aasta lõpp, et võitlus narkokuritegevusega on võimalik. «Nōudluse vähendamine on seejuures ülioluline ning seda toetavad vaid ravi ja programmid. Politsei teeb aga jätkuvalt tööd selle nimel, et tõkestada keelatud ainete müüki ja et narkootikumid oleksid võimalikult raskesti kättesaadavad alaealistele,» lisas Tambre.

Mõnda narkootilist ainet on elu jooksul tarvitanud 38 protsenti Eesti 15–16 aastastest õpilastest. 26 protsenti õpilastest on tarvitanud kanepit. Eesti täiskasvanud meestest on vähemalt korra elu jooksul kanepit tarvitanud 27 protsenti ja naistest 14 protsenti.

Programmiga alustatakse eisalgu vaid Tallinnas, edu korral laiendatakse seda hiljem üle kogu Eesti. Soovi korral võivad Tallinnas toimuvale nõustamisele pöörduda inimesed ka teistest Eesti piirkondadest.

Programmiga viiakse läbi üks kuni kuus nõustamiskohtumist ja õpetatakse kannabionoidide tarvitamise vähendamiseks või lõpetamiseks vajalikke oskusi. Lisainfot programmis VALIK osalemiseks leiab Tervise Arengu Instituudi kodulehelt või tuleb võtta ühendust MTÜ-ga Peaasjad.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles