:format(webp)/nginx/o/2018/04/26/7809914t1hd3d8.jpg)
Olenevalt põhjusest saab uriinipidamatust ravida ravivõimlemise, operatsiooni või ravimitega.
Olenevalt põhjusest saab uriinipidamatust ravida ravivõimlemise, operatsiooni või ravimitega.
Kusepidamatusest tegi ülevaate ja andis nõu regionaalhaigla üld- ja onkouroloogia keskuse juhataja ja uroloog Ülo Zirel.
Soome perearstide praksistes läbiviidud uuringus selgus, et 28 protsendil meestest ja 57 protsendil naistest esineb urineerimisprobleeme. Urineerimishäirete peamiseks põhjuseks meestel on eesnäärme hüperplaasia ja üliaktiivne põis, naistel stress-inkontinents ja üliaktiivne põis.
Mida saan ise ära teha?
Kusepõiehäirete hulka kuuluvad erinevad haiguslikud seisundid: stress-inkontinents, üliaktiivne põis, neurogeensed põiehäired, tsüstiit, enurees ja vaagnaelundite operatsioonide järgselt tekkinud kusepõie probleemid, eesnäärmehaigustest põhjustatud urineerimishäired meestel.
Uriinipidamatusest ehk inkontinentsist annab märku urineerimise sagenemine (üle 8 korra ööpäevas), öine urineerimine, kusepakitsus, uriinipidamatus. Uriinipidamatus jaguneb vastavalt haigustekkelistele põhjustele eri tüüpideks ning selle põhjal valitakse ka ravimeetod.
Ülevoolu- ja totaalset inkontinentsi ravivad uroloogid, raviks on enamasti takistuse likvideerimine eesnäärme operatsioonil või põie-tupe fistuli sulgemine. Stress-, tung- ja segatüüpi inkontinentsi ravivad nii perearstid, günekoloogid, neuroloogid kui ka uroloogid.
Stress-inkontinentsi kergemate vormide puhul on väga efektiivne ravivõimlemine spetsiaalharjutustega vaagnapõhjalihastele, raskemal juhul aitab põiekaela asendit korrigeeriv operatsioon.
Tunginkontinentsi põhjustavat üliaktiivse põie sündroomi ravitakse põielihase toonust vähendavate ravimitega. Raskematel juhtudel kasutatakse erinevaid uroloogilisi operatsioone.