Uuring: sagedam saunas käimine võib vähendada insuldiriski

Saunatuuri teine siht oli Kekkoneni saun Käärikul. Originaalne Kekkoneni visiidi jaoks ehitatud saun põles paraku maha, ent ka uus Kekkoneni saun on ajaloolise tähtsusega.

FOTO: Soome suursaatkond / Hannele Valkeeniemi

Sagedamini saunas käivaid inimesi võib ähvardada väiksem insuldirisk kui neid, kes külastavad sauna harvem, selgus kolmapäeval avaldatud uuringust, mis viidi läbi soomlaste osavõtul.

Ajakirjas Neurology avaldatud uuring on esimene omataoline, mis analüüsib saunas käimise ja insuldi vahekorda. Selles osales üle 1600 Soome idaosas elava inimese vanuses 53-74, keda jälgiti keskmiselt 15 aastat.

Uuringust selgus, et neil soomlastel, kes käisid saunas neljal kuni seitsmel päeval nädalas, oli insuldirisk 61 protsenti madalam kui neil, kes külastasid sauna vaid korra nädalas.

Neil, kes käisid saunas kaks kuni kolm korda nädalas, oli insuldirisk 14 protsenti madalam kui neil, kes tegid sama korra nädalas.

Teadlased avastasid, et saunas käimise kasulikkus jäi muutumatuks ka pärast teiste insuldiriski mõjutada võivate tegurite nagu trenn, kõrge kolesteroolitase, suitsetamine ja diabeet varieerimist.

"Need tulemused on põnevad, sest viitavad sellele, et sellel tegevusel, mida inimesed kasutavad lõõgastumiseks ja naudinguks, võivad olla ka kasulikud mõjud südame-veresoonkonnale," ütles uuringu autor Setor Kunutsor Bristoli ülikoolist.

"Saunas käimisel paistab olevat vererõhku alandav mõju, mis võib vähendada insuldiriski," sõnas ta.

Teadlased hoiatasid, et uuring oli oma olemuselt vaatluslik, toetus küsimustikele antud vastustele ning seda ei saa kasutada põhjusliku seose tõestamiseks.

Varasemad uuringud on seostanud saunas käimist madalama kõrgvererõhu, dementsuse ja südame-veresoonkonna haigustesse suremise riskiga.