Valuvaigistite nõiaring: kui palju rohtu võtta, et sellest oleks kasu

  • Kui pea valutab harva, tuleks võtta valuvaigistit.
  • Valuvaigisteid ei tasu võtta kuus üle kümne päeva.
  • Elu häirivate peavaludega tuleks minna esmalt perearsti juurde.

Neuroloog Mark Braschinsky tutvumas värske peavaludele keskenduva teadusajakirjaga.

FOTO: Kristjan Teedema

Kui peavalu ravimiseks võtta liiga sageli valuvaigisteid, võib sattuda nõiaringi, sest algse valu vaigistamise asemel tekib hoopis uus, mille leevendamiseks kiputakse haarama taas ravimi järele. 

Tellijale

28-aastane Liisa kannatab sageli pingetüüpi peavalude käes. Ta on mures, sest mõnikord valutab pea mitu päeva järjest ja sageli ei piisa enam ühest valuvaigistavast tabletist. «Mu peavalu on uuritud, olen tundlik stressile, aga samas kardan, et kui juba nii noorena ei piisa ühest tabletist, mis ma siis 50-aastasena teen,» rääkis naine. 

«Peavalude sagenemisega hakkab inimene võtma järjest rohkem valuvaigisteid ja piire ületades tekitavad valuvaigistid peavalusid hoopis juurde, tekib ravimite ületarvitamisest tingitud krooniline peavalu,» selgitas Braschinsky.

Ajapikku langeb ka nende ravimite efektiivsus ja inimesed hakkavad seetõttu võtma üha kangemaid, sageli opioidseid valuvaigisteid. Braschinsky sõnul on opioidsete ravimite puhul teaduslikult tõestatud, et need tekitavad resistentsust peavalu vaigistavatele ravimitele.