Kui patsient leiab rinnast kõva tüki, mis ei valuta ega ole ka katsudes tundlik, tuleb radioloogi sõnul kiirustada arsti juurde. Pehmed ja valulikud sõlmed on reeglina healoomulised, kuid ka neid oleks mõistlik arstile näidata, soovitas Meldre.
«Tegelikult tuleks alati arstiga konsulteerida, kui naine leiab rinnas midagi uut, mida seal varem pole olnud – olgu see siis nahatekstuuri muutus, rinna kuju muutus, mingi tihend, turse, nibu sissepöördumine või eritis, just kas verine või vesine eritis rinnas,» rääkis ta.
Radioloog soovitab kõigil naistel käia alates 45. eluaastast regulaarselt mammograafilisel kontrollil. «Enamik varases staadiumis diagnoositud rinnavähke ongi avastatud rutiinse mammograafilise kontrolli käigus. 40-aastaselt tuleks teha n-ö baasmammogrammid ja alates 45. eluaastast käia regulaarselt mammograafilises kontrollis 2-aastaste intervallidega,» sõnas Meldre.
Tervenemisprognoos on hea
«Sageli arvatakse, et vähki haigestumine tähendab paratamatut lõppu tervelt ja aktiivselt elatud elule ning ravi lükkab haiguse lõppfaasi ainult edasi ega tervenda haigusest,» rääkis Ida-Tallinna keskhaigla mammoloog Gabor Szirko. Ta lisas, et õnneks pole rinnavähihaigete saatus nõnda tume.
Sõeluuringutega hõlmatud haiguste üks põhiline omadus peab olema pakutava ravi edukus. Kui enamik patsiente ei saaks haigusest terveks, poleks mõtet nõnda palju haiguse avastamise peale aega ja ressursse kulutada, sõnas Szirko.
Parimad tulemused rinnavähi ravis on naistel, kelle kasvaja on avastatud varakult, parimal juhul rinnavähi sõelmammograafial. «Varakult avastatud haiguse korral on tõenäoline, et haigus peitub ainult rinnanäärmes ega ole sealt teistesse elunditesse levinud,» rääkis mammoloog.