K, 7.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Amet hoiatab: sääsetõrjevahendiga liialdamine võib väga inetult lõppeda

Maiken Mägi
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Sääsetõrjevahend
Sääsetõrjevahend Foto: Panther Media/Scanpix

Terviseamet soovitab sääsetõrjevahendit mõistlikult kasutada, sest neurotoksilist dietüültoluamiidi (DEET) sisaldav toode võib põhjustada iiveldust, oksendamist, kõhuvalu ja -lahtisust, raskematel juhtudel ka teadvusekaotust, vererõhu langust ja krampe.

«Sääsetõrjevahendite liialdamise tagajärgedega puutume kokku igal aastal,» tõdes terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder. Tema sõnul tasub sel aastal tulenevalt sääskede rohkusest eriti tähelepanelik olla.

«Sääskede agressiivne käitumine ja rohkus aitavad kindlasti kaasa soovile sääsetõrjevahendit keskmisest rohkem kasutada. See aga võib kahjustada täiskasvanu, kuid eriti lapse tervist,» hoiatas Oder. Näiteks tuleb silmas pidada, et telkima minnes pole mõistlik DEETi sisaldavat toodet seal olevate sääskede kindlaks elimineerimiseks telki laiali pihustada, sest nii loob inimene omale ise gaasikambri ja saab kindlasti mürgistuse.

1944. aastal USA relvajõududes närvimürgina kasutusele võetud dietüültoluamiid ehk DEET imendub hästi nii läbi naha kui ka seedetrakti kaudu kogemata neelatuna või näiteks putukatõrjevahendiga määritud kätega süües.

Amet rõhutab, et lapsevanemad jälgiksid sääsetõrjevahendite kasutusjuhendit ega kasutaks lastel täiskasvanutele mõeldud tõrjevahendit. Täiskasvanutele mõeldud tõrjevahendi puhul on närvimürgi sisaldus laste jaoks ebaproportsionaalselt suur. Laste puhul on mõistlik vältida pihustatavate tõrjevahendite kasutamist, kuna sel moel on võimalik mürgi sissehingamine.

Alkoholi ja neurotoksilist mürki sisaldava sääsetõrjevahendi ja mistahes muu putukamürgi hoiustamisel tuleb jälgida,  et see oleks asetatud kohta, kust lapsed seda kätte ei saa. Alkohol põhjustab juba väikeses annuses lapsele ohtliku mürgistuse.

Lisaks tasub ettevaatlik olla sipelgamürkide ja suitsevate sääsetõrjevahenditega, sest need sisaldavad valdavalt püretriini. Mainitud aine imendub samuti hästi seedetraktist, nahalt ja limaskestadelt. Lapsed on sipelgamürki söönud ajal, mil nad on pandud roomama või käputama äsjapügatud murule, kuhu on hiljaaegu tülikate sipelgate tõrjeks kuhjatud sipelgapulbrit. Mürgistus põhjustab tavaliselt tugevat peavalu ja iiveldust, laps on viril ja keeldub toidust.

Terviseamet soovitab helistada mürgistusinfoliinile 16662 ka juhul, kui pärast mürgise aine neelamist esialgu midagi ei juhtu. Liin töötab ööpäevaringselt kõikidel nädalapäevadel. Kõne on eritasuta, kõne maksumus sõltub sideoperaatori hinnakirjast.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles