Tervisenõu: kuidas käituda neelupõletiku korral?

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Kurguvalu võib muuta igapäevatoimingud vaevaliseks.

FOTO: Panther Media/Scanpix

Mõned inimesed jäävad haigeks isegi suvel. Kuidas oleks mõistlik käituda, kui kurk valutab ning tundub justkui oleks tegemist «külmetusega».

Vastab kõrva-nina-kurguhaiguste arst Ulvi Lettermo kliinik.ee-s: 

Neelupõletik ehk farüngiit võib olla äge ja krooniline. Äge neelupõletik on tavaliselt viirusliku tekkega. Esinevad külmetushaiguse sümptomid, nagu nohu, kurguvalu, köha ja palavik. Farüngoskoopial ehk neeluvaatlusel on nähtav punetav ja turses neelulimaskest.

Põletikust on enam haaratud neelu tagasein, lastel sageli ka kurgumandlid. Bakteriaalse neelupõletiku sümptomid ja ravi kattuvad suures osas tonsilliidi omadega. Farüngiiti soodustavad suu kaudu hingamine, suitsetamine, liiga kuiv õhk, külma joogi või ka toidu neelamine.

Kroonilise neelupõletiku korral püsib neelu limaskestapõletik pikemat aega, kurk on kuiv, kare, eritub raskesti väljaköhitavat sitket lima, vahel on neelus tükitunne. Üldnähte ei ole. Haigus esineb täiskasvanutel. 

Tähtis on välja selgitada tekkepõhjused, teha neelulima laboriuuring, ravida terveks infektsioonikolded, samuti rakendada reflukshaiguse ravi. 

Tagasi üles