Perearstid: Eesti vajab ühtset süsteemi ravikvaliteedi kontrolliks ja ravivigade analüüsimiseks

Maiken Mägi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
"Tugeval perearstiabil on otsene mõju inimeste tervisenäitajatele," sõnas perearstide seltsi juht Le Vallikivi.
"Tugeval perearstiabil on otsene mõju inimeste tervisenäitajatele," sõnas perearstide seltsi juht Le Vallikivi. Foto: Perearstide selts

Eesti perearstide selts tunneb suurt muret arstiabi kvaliteedi pärast seoses hiljuti meedias ilmunud lugudega lokkavast homöopaatiast ja osast Eestis tegutsevatest arstidest, kes on samal ajal Soomes patsientidele ohtlikuks kuulutatud.

Arsti ja patsiendi vahelises suhtes on patsient alati nõrgem pool, kes arsti usaldab ning kes enamikul juhtudel pole võimeline meditsiiniinfot hindama arstiga samaväärselt. Patsient peab olema kindel, et Eestis pakutav arstiabi on tõenduspõhine ning vastab ühtselt kokku lepitud kvaliteedistandarditele, rõhutas Eesti perearstide seltsi juht Le Vallikivi.

Seltsi hinnangul on väga vajalik, et kvaliteeti ka kontrollitakse. Nii nagu on oluline, et arsti haridust tõendavad dokumendid on korras, on tähtis ka see, et arst oma töös teaduspõhisest meditsiinist lähtuks ja arstikutse eetikat järgiks. See tähendab, et kvaliteedikontroll peab vajadusel hõlmama ka arsti teadmiste ja oskuste, sealhulgas suhtlemisoskuse hindamist. Arsti tööandjal peab olema võimalus tutvuda arsti senise töökvaliteediga juba enne värbamist. Patsientidel peab olema üks kindel koht, kuhu vajadusel kaebus esitada – seda teadmisega, et kaebusele järgneb põhjalik ja objektiivne juurdlus, nentis Vallikivi.

Nii nagu kõik inimesed, võivad ka arstid eksida. Arsti jaoks on raviviga alati emotsionaalselt väga koormav, süütundega on keeruline hakkama saada. Perearstide seltsi hinnangul vajab Eesti ühtset ja ühe ametkonna poolt koordineeritavat süsteemi, mis lisaks kvaliteedikontrolli tagamisele võimaldab arstidel eksimuste korral ennast ja üksteist turvalises õhkkonnas analüüsida, eksimuste põhjused leida ja ennetavad vahendid edasiste eksimuste vältimiseks kasutusele võtta. Tuleks luua ka vastutuskindlustussüsteem, mis pakuks tuge arsti eksimuse tõttu kannatanud patsiendile.

Perearstide selts kutsub üles sotsiaalministeeriumit, terviseametit, haigekassat ja kõiki arstide erialaseltse sellise süsteemi loomiseks jõud ühendama. Kuigi arstide ja tervishoiutöötajate puudus on Eestis terav probleem, leiab perearstide selts, et patsiendiohutuse arvelt ei tohi mööndusi teha.

Tagasi üles