Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Maripuu: narkomaaniasse tuleb suhtuda tõsiselt

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Teelemari Loonet
Copy
Süstlad.
Süstlad. Foto: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Reformierakonda kuuluv riigkogu sotsiaalkomisjoni liige Maret Maripuu tõdes tänasel rahvusvahelisel narkomaania ja narkokaubanduse vastu võitlemise päeval, et paljude noorte hulgas loetakse narkootikumide tarvitamist endiselt põnevaks kogemuseks.

Selle teadmise baasilt tuleb tema sõnul kavandada teavitus- ja ennetustegevust.

2009. aastal viidi läbi uuring «Uimastite tarvitamine ja sellega seotud riskikäitumine Tallinna ööklubisid külastavate noorte hulgas», mis tõi muu hulgas esile, et intervjueerituile oli ööklubides narkootikumide tarvitamine lõõgastumise üks oluline komponent ja normaalne nähtus ning stimulante peetakse alkoholist ohutumakski.

«Uuringust ilmnes, et väga levinud on ka stimulantide ja alkoholi koostarvitamine. Selline harjumus ohustab noorte tervist ning on väga kahjulik kogu ühiskonnale,» rääkis Maripuu.

Ta tõi välja fakti, et narkomaania muutus Eestis eriti teravaks probleemiks seoses HIV-epideemiaga süstivate narkomaanide hulgas 2000. aastal. «Narkootikumide süstimine on üksnes osa probleemist, kuigi kõige nähtavam. Süstimiseni jõudnud narkomaaniaga kaasneb sotsiaalne tõrjutus, marginaliseerumine, kuritegevus, turvalisuse vähenemine kõigi ühiskonnaliikmete jaoks. Narkomaania on väga tihedalt seotud ka teiste sotsiaalsete probleemidega nagu töötus ja vaesus,» selgitas endine sotsiaalminister.

Eestis on tänaseks valminud uus õppekava koolidele, milles uimastiennetuse temaatikat on senisest põhjalikumalt käsitletud: õppekavale üleminek toimub kolme aasta jooksul ning sellele lisandub õpetajate täiendkoolitus.

«Tervise Arengu Instituudi läbiviidavate õpetajakoolituste maht peaks siiski olema suurem, et tagada kava realiseerimine. Sotsiaalministeerium on arendamas lastevanematele suunatud ennetusprogramme arendamisele ning noortesõbralikke uimastialased nõustamisteenuseid. Tähtis on, et uimastiprobleemidega silmitsi seisev noor inimene ja tema perekond ei jääks murega üksi,» ütles Maripuu.

ÜRO kuulutas 26. juuni rahvusvaheliseks narkootikumide ja narkokaubanduse vastu võitlemise päevaks 1987. aastal. Päeva eesmärgiks on tugevdada ja parandada rahvusvahelist koostööd narkootikumide leviku ja narkokaubanduse tõrjumiseks.

Tagasi üles