Kui kuum peab olema, et tööle ei peaks minema? (2)

PM Tervis
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: luciano de polo / PantherMedia / luciano de polo / Scanpix

Igal töötajal on õigus ohutule ja tervisthoidvale töökeskkonnale. Uurisime tööinspektsioonilt, mida peab tööandja alluvate tervise heaks tegema. 

Igal tegevusalal on ohutuse ja tervisthoidva töökeskkonna tagamisel omad väljakutsed, nii ka suvisel ajal õues töötamisel. Kui talvel mõtisklevad töötajad külmapühade vajalikkuse üle, siis suvel tekib küsimus: kui kuum peab olema, et ei peaks tööle minema? «Kui tööandjal ei ole võimalik muuta töökeskkonda (õues on suvel palav ja talvel külm), peab ta mõtlema läbi selle, kuidas töötajate olukorda kergendada,» ütles tööinspektsiooni meedianõunik Kristel Abel. Abeli sõnul ei ole kehtestatud seadusega kindlat temperatuuri, millega ei pea tööle minema. 

Tööandja peab leidma olukorrale lahendused koostöös töötajatega. Abeli sõnul on raske leida meetmeid kuuma ilma leevendamiseks, mis aga ei tähenda, et olukorraga ei peaks tegelema. 

Päikesekiirgus

Tähelepanu tuleb pöörata ka töötajate kaitsmisele kahjuliku päikesekiirguse eest. Kui töötatakse õues, siis peab tööandja töötajatele väljastama sobivad tööriided ja vajadusel ka päikesekaitsekreemi.

Ära ei tohi unustada töötajate silmade kaitsmist. Vajadusel peab tööandja väljastama töötajatele päikeseprillid. Samuti tuleb tähelepanu pöörata, et palavus ja päike ei põhjustaks lisaohte näiteks töötamisel kõrgustes.

Joogivesi 

Igale töötajale peab olema tagatud kvaliteetne joogivesi koos pestavate (sellisel juhul ka pesemisvõimalus) või ühekordsete jooginõudega. Kraanivesi on nõuetele vastav, kui vesi tuleb ühisveevärgist, sest sellisel juhul on tegemist puhastatud, kontrollitud kvaliteediga ja joogiks kõlbuliku veega. Kui kraanivett ei ole võimalik kasutada, tuleb tööandjal tuua töökohale näiteks pudelivett.

Vahepausid

Tööandjal on kohustus suure füüsilise või vaimse töökoormuse, pikaajalises sundasendis töötamise või monotoonse töö puhul võimaldada töötajale tööpäeva või töövahetuse jooksul tööaja hulka arvatavaid vaheaegu.

Kuigi õigusakt ei näe otseselt ette kuumas töötamise korral lisavaheaegade andmist, on see siiski töötaja töövõime säilimise seisukohalt vajalik. Palavusest üleväsinud töötaja võib kergemini sattuda õnnetusse, ja sellest kannatab ka töö kiirus ning -kvaliteet. 

Anna enda tervisehädadest tööandjale teada

Töötaja ei ole kohustatud tööandjale ütlema enda diagnoosi, kuid kui ta ei ütle tööandjale, et kuumas töötamine ei sobi tema terviseseisundiga, ei saa tööandja seda mitte kuidagi teada. Kui tööandja ei tea, et töötaja töö tuleks ümber korraldada, ei saa ta seda ka teha.

Samuti tuleks tööandjaga suhelda, kui tööandja poolt kasutuselevõetud meetmed ei ole ikka tööd ja töökeskkonda paremaks teinud. Näiteks olukorras, kui (lisa)puhkepausid ei ole enam piisavad ja töö oleks vaja ajutiselt ümber korraldada.

Tööaega saab reguleerida 

Võimalusel tuleks töö korraldada selliselt, et töötajad ei peaks kõige kuumemal ajal päevast tööülesandeid lauspäikese käes täitma. Näiteks võib muru niita hommikul varem või õhtul hiljem.

Samuti alustavad osad tootmisettevõtted oma tööpäevi kuumal ajal hommikuti varem, kui veel ei ole nii palav. Samas on töid, mille tegemise aega ei saa valida, näiteks peab rannavalve olema valmis reageerima just kõige palavamal ja päikeselisemal ajal päevast. 

Tagasi üles