Saada vihje

Mis saab siis, kui keha tunneb valu kohas, mida pole olemas? 

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Neuroloogiaprofessor Jack Tsao näitab, kui lihtne peeglitehnika on.
Neuroloogiaprofessor Jack Tsao näitab, kui lihtne peeglitehnika on. Foto: Marko Mägi

Ameerika neuroloog Jack Tsao töötab Tennessee terviseteaduste keskuses amputeeritud jäsemetega patsientidel tekkiva fantoomvaluga. «Keegi ei tea, miks see valu tekib. Teatakse vaid seda, et enamik inimesi, kel eemaldatakse käsi või jalg, tunnevad seda,» rääkis Tsao.

Amputeeritud jäseme kohas tekkiva valu või ebamugavustunde põhjuste kohta on palju teooriaid. «Usutakse, et tunne tekib neuroplastilisusest. Neuronid loovad teiste ajurakkudega uusi ühendusi ning kõrvalekalduvad ühendused põhjustavadki valu,» rääkis Tsao.

Teine põhjus võib olla selles, et lihtsustatult silmadega näeme üht, kuid keha tunneb teist, seletas Tsao. «Kui sulgeme silmad ja liigutame kätt, suudame endiselt aru saada, kuidas see liigub. Sarnaselt toimib see ka siis, kui jäset ei olegi ehk me ei näe seda,» rääkis ta. Valu võib tema sõnul seostuda ka allesjäänud mälestustega jäsemest. «Mõnikord räägivad patsiendid, et tunnevad, kuidas fantoomjäse teeb midagi kindlat, näiteks ei liigu või on kuskile kinni jäänud,» rääkis neuroloog. Patsiendid on veel rääkinud, et tunnevad pigistamist, tuimust, põletavat valu või hoopis elektrilöögi moodi sutsatusi.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles