P, 29.01.2023

Uuring: vaikselt kehas pesitsev herpesviirus võib rünnata südameartereid

Paula Rõuk
, Terviseportaali reporter
Uuring: vaikselt kehas pesitsev herpesviirus võib rünnata südameartereid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Herpesviiruse olemasolul organismis leiti suurem arv südameartereid kahjustavaid rakke.
Herpesviiruse olemasolul organismis leiti suurem arv südameartereid kahjustavaid rakke. Foto: Tomas Anderson / PantherMedia / Tomas Anderson

Siiani peeti herpesviirust küll tüütuks, kuid kahjutuks haiguseks. Nüüd seostatakse viirust südameprobleeme põhjustavate immuunrakkudega. 

Värske Sussexi ülikooli uuring leidis seose tsütomegaloviiruse ning südame- ja veresoonkonna kahjustuste vahel. Tsütomegaloviirus levib kehavedelikega ning seda seostatakse enamasti herpesega, vahendab EurekAlert.  

Herpesviirus jääb peale nakatumist terveks eluks «vaikselt» organismi ning normaalse immuunsüsteemiga isikutel tavaliselt haigusnähte ei põhjusta. Uuringust tuleb välja, et sama viirus, mis põhjustab valulikke ja inetuid haavandeid, võib rünnata ka südame ümber olevaid artereid.

Uuringu autori Alejandra Pera sõnul on kindlaks tehtud, et teatud tüüpi rakk põhjustab südameprobleeme. Varem ei olnud aga selge, et need rakud on seotud tsütomegaloviirusega. Uuringust selgus, et arterid kahjustavas koguses leiti neid rakke vaid tsütomegaloviiruse olemasolul. 

Teadlased arvavad, et organismis peituvale viirusele suunatud ravi aitaks ravida ja ehk ka ennetada südameprobleeme.

Märksõnad
Tagasi üles