Eriti oodatakse doonoriks noori mehi
Vereloome tüvirakkkude doonorite registriga oodatakse liituma eelkõige noori, eriti aga oodatakse noori mehi. Tingimused liitumiseks on üldjoontes sarnased veredoonorlusega, vaid liitumisaegne ülemine vanusepiir on luuüdi doonorluse puhul 40 eluaastat.
«Oleme oma infot ka tasapisi püüdnud levitada, kuid üle-Eestilise levikuga väljaanded millegipärast eelistavad edastada moonutatult Soome infoagentuuride poolt toodetud uudiseid,» nentis Kaare. Moonutatud info aga viib paraku ebasobivate netikommentaaridele, mis eestlaste niigi piisavat skepsist veelgi süvendavad.
Kaare sõnul on informatsiooni luuüdi registriga liitumise kohta jagatud seni ka näiteks klubi Tartu Maraton üritustest ning Tallinna Maratonist osavõtjatele.
Vereloome tüvirakke saab annetada kahel viisil:
* aspireerides otse luuüdist
* tsirkuleerivast perifeersest verest kasutades rakuseparaatorit
Kuigi luuüdi kogumine ei ole kirurgiline protseduur teostatakse seda steriilsetes tingimustes operatsioonitoas. Teostatakse seda protseduuri üldanesteesias ja luuüdi kogutakse punkteerides mitmeid kordi tagumisi ülemisi niudeluuharjasid ja aspireerides sealt süstlaga väikeste koguste kaupa kokku 600-1200 milliliitrit luuüdi. See protseduur kestab 1-1,5 tundi ning doonor võib haiglast lahkuda järgneval päeval. Vajadusel võimaldatakse doonorile töövabastus 7-10 päevaks.
* Esimese vereloome tüvirakkude siirdamise Eestis tegi 1993. aastal professor Hele Everaus. See oli ühtlasi ka esimene omalaadne operatsioon Balti riikides.
* Tartu ülikooli kliinikumi luuüdi siirdamise keskus on Euroopa Luuüdi Transplantatsiooni Assotsiatsiooni liige.
* Vereloome tüvirakkude transplantatsiooni kasutamine kasvajate kompleksravis on aidanud paljudel haigetel võita leukeemiat, lümfoomi ja teisi haigusi.
Allikas: Tartu ülikooli kliinikum