Värskes alkoholi turgu ja tarbimist käsitlevas aastaraamatus käis konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing mõttevahetuse algatamiseks välja kaheksa ideed, kuidas alkoholitarvitamist Eestis vähendada.
8 ideed alkoholitarbimise vähendamiseks
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
- Suurimat tähelepanu tuleks pöörata lastele ja noortele. Kui murdeeas noorukid tarbivad alkoholi, siis nad tekitavad sellega suurt kahju oma tervisele ja suurendavad tõenäosust sattuda tulevikus sõltlaste ridadesse. Täiskasvanud peaks tegema kõik endast sõltuva, et välistada lastele alkoholi kättesaadavus. Kaubandustöötajad peaksid alkoholi müügil järjekindlamalt küsima isikut vanust tõendavat dokumenti (nii nagu tõestas TAI 2011. aasta testostude uuring, seda pahatihti ei tehta).
- Kauplustes peaks alkohoolsed joogid olema selgelt eraldatud müügialas, kuhu alla 18 aastastel asja ei ole.
- Reklaami tuleks oluliselt piirata ja argumendid kaduvast reklaamitulust on küünilised, kui
- arvestada alkoholist tingitud kahjude suurust. Vaevalt reklaamijad sooviksid hakata otseselt
- kinni maksma kiirabi ja haiglate töötunde, mis kuluvad purjus peaga õnnetusse sattunud ohvrite raviks või roolijoodikute ohvrite peresid toetama.
- Oluliseks võimaluseks Eesti alkoholitarbimise numbrit vähendada on tarbida lahjemat alkoholi. Näiteks võiks langetada nii siidri kui õlle alkoholisisaldust ja siin saaksid oma vabatahtliku panuse sortimendi kujundamisel anda tootjad ise (kes on seda kiiduväärselt osalt juba teinud) ja kaubandus.
- Kõige olulisem on kindlasti elanike enda suhtumise ja käitumise muutumine. Viski- ja konjakiklubidele võiks eelistada terviseklubisid. Purjus olek võiks olla häbenemist, mitte kelkimist väärt.
- Avalikel vastuvõttudel peaks pakutavate jookide hulgas olema eelistatud ja vabalt saadaval ka mittealkohoolsed joogid.
- Suuri muusika- ja spordiüritusi võiks korraldada ilma alkoholifirmade reklaamita ja agressiivse alkoholi müügita. Nii võiks ka paari aasta pärast toimuv täiskasvanute laulu- ja tantsupidu olla, sarnaselt 2011. a laste laulu- ja tantsupeole, alkoholivaba.
- Alkoholi aktsiisimakse tõstes võiks arvestada, et alkoholi jaehind peaks kasvama natuke kiiremini kui elanike sissetulekud ja natuke kiiremini kui teiste kaupade hinnad. Läbi hinna saab tarbimist oluliselt mõjutada.
- Aastaraamatuga saab lähemat tutvuda siin.