Tiina Uuetoa kinnitab, et tänasel päeval on südameprobleemide diagnoosimise ja ravi tase Eestis päris hea. «Kui vaadata, milliseid tavainimesele aktuaalseid uuringuid enim tehakse, siis esmaste südameuuringute (kardiogramm, koormustestid, südame ultraheli) tase Eestis on Euroopa keskmine ja kohati koguni kõrgem.»
Salakaval kõrgvererõhutõbi
Üks kurikavalamatest südamehaigustest on küllap kõrgvererõhutõbi ehk hüpertoonia, mille puhul otsest vaeva ega valu ei pruugi olla. Dr Hasso Uuetoa kinnitab, et patsiendi motiveeritus ravimit võtta sõltub tema vaevustest ning kõrgvererõhutõbi on kardiovaskulaarsetest haigustest üks salakavalamaid. «Inimesel võib vererõhk tõusta kuni 180ni või kõrgemalegi, kuid teda see ei häiri, sest vaevused puuduvad. Sedalaadi patsientidele on kohati väga keeruline seletada, et nad peavad rohtu võtma, et number väiksem oleks.»
Dr Tiina Uuetoa täiendab: «Eesti tänane statistika ütleb, et vererõhuhaigeid on väga palju – näiteks möödunud aastal sai Eestis hüpertensiooniravimeid 279 000 inimest, ehk 22% kõigist ravikindlustatutest.» Üle maailma lisandub inimesi, kellel esineb mitu kardiovaskulaarset riskifaktorit: kõrge vererõhk, veresuhkru ainevahetuse häired, suitsetamine, ülekaal. «Paraku on nõnda, et kui vererõhuhaigusele lisandub veel kaks südame-veresoonkonna riskifaktorit, suureneb oht saada kardiovaskulaarset haigust (infarkti või insulti) seitse korda,» rõhutab Tiina Uuetoa. «Kui vererõhuhaigus on diagnoositud, on vaja ruttu alustada nii ravimite võtmist kui elustiili ravi. Juba mõnekuuline hilinemine võib suurendada insuldi- või infarktiriski.»
Kas kolesterool on kahjulik?
Kolesterool on inimese elutegevuseks vajalik aine, mille abil sünteesitakse mees- ja naissuguhormoone, neerupealise hormoone ning D-vitamiini. «Kolesterooli käsitlus on paljuski muutunud,» märgib dr Hasso Uuetoa. «Kui me 5 aastat tagasi rääkisime madala rasvasisaldusega toitude olulisusest, kõneldakse praegu rohkem süsivesikurikka toidusedeli kahjulikkusest. Toiduga sissesöödud kolesterooli ei peeta enam nii ohtlikuks. Ohtlik on see kolesterool, mida organism ise sünteesib. Kolesterooli ladestumine veresoonte seintele saab alguse veresooneseina kahjustusest. Kolesterool proovib seda algul nö «lappida,» kuid siis väljub see protsess kontrolli alt ära ja liigne kolesterooli ladestumine tekitab veresoone ahenemise. Kolesterooli alandavad ravimid langetavad kolesterooli taset, mille tulemusena aeglustub kolesteroolinaastu kasv. Heal juhul naastu suurus lausa väheneb. Kui tekkinud on juba veresoonte kolesteroolinaastude lubjastumine ehk kui naastu on ladestunud kaltsiumisoolad, ei suuda kolesterooliravimid sooni laiendada, kuid pidurdavad ahenemise protsessi edasist kiirust. Kui veresooned on ahenenud üle 75%, võib olla vajalik veresooni laiendada, et organi adekvaatset verevarustust tagada.»