R, 30.09.2022

Eesti naine elab tervena pea viis aastat kauem kui mees

Maiken Mägi
, vanemtoimetaja
Eesti naine elab tervena pea viis aastat kauem kui mees
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Sanda Stanca / PantherMedia / Scanpix

Mehed elavad tervena 74 protsenti oma elust ehk 54,5 aastat ning naised 72 protsenti ehk 59 aastat, selgus äsja avaldatud statistikaameti andmetest. 

Eelmise aasta statistikaga võrreldes elavad eestimaalased keskmiselt kolm ja pool kuud tervemana kui aasta varem. Samas elavad Eesti inimesed palju aastaid pikaajaliste tervisest tingitud tegevuspiirangutega – mehed oma keskmisest elueast 19,2 aastat, naised koguni 23,3 aastat. 

Euroopa Liidu keskmisega võrreldes on Eesti naiste tervena elatud elu 5,5 aastat lühem, meestel aga koguni üle üheksa aasta lühem. 2016. aasta andmetel oli meeste tervena elatud eluaastate poolest Eesti EL 28 riigist eelviimasel kohal, madalaim oli see Lätis. Naiste osas on Eesti positsioon parem – olime 18. kohal.

Eelmisel nädalal avaldas statistikaamet ka sünnimomendil oodatava keskmise eluea statistika: see oli eelmisel aastal Eestis 78,2 aastat. Seejuures meestel oli see oluliselt madalam kui naistel – vaid 73,7 aastat. Naiste keskmine eluiga oli 82,3 aastat. ELi keskmise oodatava elueaga võrreldes elavad Eesti elanikud keskmiselt kolm aastat vähem.

Keskmine eluiga ja tervena elatatud eluaastad on statistilised näitajad, mida tuleb vaadata pigem trendina, mitte ühe aasta näitajate põhjal, kuna rahvastikuprotsessid võtavad aega. Tegemist ei ole ennustusega, mis ütleb, kui kaua kellelgi täpselt veel elada jääb ja kui kaua elatakse tervena. Näitaja «Tervena elatud aastad» sünnihetkel mõõdab keskmist aastate arvu, mille jooksul inimene elab hea tervise juures.

Märksõnad
Tagasi üles