L, 10.06.2023

Ihuliikmed kanged? Reumatoidartriit tekib naistel juba 30.-50. eluaastal

PM Tervis
Facebook Twitter
Comments
Küünarnukkidele võiva naha alla tekkida ka kõrgemad kõvad sõlmed.
Küünarnukkidele võiva naha alla tekkida ka kõrgemad kõvad sõlmed. Foto: PantherMedia/Scanpix

Reumatoidartriit kimbutab rohkem naisi kui mehi – naissuguhormoonid mängivad selle kujunemisel suurt osa. Haiguse sümptomid on naistel ja meestel enamasti samad, aga nende ilmumise aeg ja põhjused erinevad.

Reumatoidartriit tekitab liigestes põletiku, mille järgselt muutuvad need valulikuks ja kangeks, kirjutab Medical News Today. Haiguse täpsed tekkimise põhjused on ebaselged, aga riski suurendavad geneetilised ja keskkondlikud faktorid, samamoodi ülekaalulisus, suitsetamine ja hormonaalsed muutused. 75 protsenti reumatoidartriiti põdevatest inimestest on naised. Sümptomid on tõusude ja mõõnadega.

Naistel tekivad reumatoidartriidi sümptomid varem kui meestel, tavaliselt 30 ja 50 eluaasta vahel. Kõige rohkem kannatavad liigesed, mis hakkavad valutama, tuikama ja muutuvad kangeks. Sellised tundmused tekivad esiti sõrmedes ja varvastes ning seda mõlemas kehapooles. Hommikuti võivad paljud inimesed kogeda keha kangust, aga kui see kestab üle poole tunni, võib olla tegemist reumatoidartriidi sümptomitega. Hilisemad sümptomid on veel paistetus ja punetus haigusest mõjutatud piirkondade ümber. Liigesed võivad olla katsumisel hellad, nende liigutamine võib kujuneda tegevust saatva valu tõttu parajaks väljakutseks.

Umbes 20 protsendil haigust põdevatest naistest tekivad naha alla kõvad ja nahapinnast kõrgemad sõlmed. Need tekivad tavaliselt kohtadess, kus nahale on pidev surve – tavaliselt küünarnukkide piirkonda.

Reumatoidartriit põhjustab silmade ja suu kuivamist ja ärrituse tekkimist, mis võib mõjutada ka igemeid. See omakorda suurendab igamepõletike tekkimise ohtu.

Reumatoidartriit võib samuti tekitada tundlikkust valguse suhtes ja muutusi nägemises.

Reumatoidartriidiga inimeste kopsud muutuvad põletikuliseks või tekib sinna suisa armkude, mille tagajärjeks on hingamisraskused. Põletik kehas võib samuti kahjustada südant ja veresooni. Põletik südamepiirkonnas võib põhjustada valu rinnus või palavikku. Samal ajal kahjustab põletikulistest protsessidest mõjutatud veresoonte kesisem töövõime ka nahka ja muid organeid.

Haigusega võib kaasneda ka kaalulangus, piiratud liikumisvõime ja lihasnõrkus. Reumatoidartriidiga inimesed võivad ka rutem väsida ja on depressiooni riskigrupp.  

Hormonaalsed muutused võivad olla oluline tegur reumatoidartriidi välja kujunemisel. Uuringud viitavad, et östrogeeni, progesterooni ja androgeenide tase mõjutab haiguse tekkimist.

Last kandnud naistel on väiksem tõenäosus haigestuda reumatoidartriiti kui nendel, kes pole rasedad olnud. Samuti kogevad juba reumatoidartriiti põdevad naised vähem sümptomeid raseduse ajal.

Samas - aasta pärast sünnitamist on naistel suurem tõenäosus haigestuda reumatoidartriiti. Rinnaga toitmine esimese lapse eluaasta jooksul võib aga osade teadlaste hinnangul vähendada haiguse kujunemise riski.

Östrogeeni tase hakkab aga pärast 40. eluaastat kiirelt vähenema ja seetõttu on suurem ka reumatoidartriidi oht. Endometrioosi põdemine tõstab riski samuti. Kui tekib kahtlus, et sind kimbutab reumatoidartriit, pöördu kohe arsti poole. 

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles