Arst avaldab, millise peavaluga tuleb kiirelt EMOsse pöörduda

Sage peavalu häirib elukvaliteeti.

FOTO: Panther Media / Scanpix / Antonio Guillen Fernández

Migreen on maailma terviseorganisatsiooni (WHO) hinnangul stigmatiseeriv haigus, sõnas TÜ Kliinikumi närvikliiniku arst ja Eesti peavalu seltsi president Mark Braschinsky Kuku raadio saates «Patsiendiminutid».

Igast kümnest inimesest üheksa teab väga hästi, mis on peavalu. Kokku on üle 200 peavalu põhjuse, mis on hästi kirjeldatud ja seetõttu ka diagnoositud. 90 protsendil juhtudest on peavalu iseseisev haigus. Peavaluga hädas inimene pöördub esmalt perearsti poole, neuroloogi kabinetti suunatakse ta juhul, kui perearst pole diagnoosis kindel või ei ole ravi tulemusi andnud.

«Valu on nähtus, mida pildi peale ei saa, seetõttu on väga oluline, et patsient kirjeldaks täpselt, kus, kui sagedasti ja kaua tal pea valutab ning missugused on kaasuvad kaebused,» rääkis Braschinsky. Mosaiigi kokkupanekul tekib arstil hüpotees, mida analüüsides jõutakse üldjuhul diagnoosini. Kui arst on kindel, et tegemist ei ole ohtliku haigusega, soovitab ta päevikupidamist või jätab inimese teatud perioodiks jälgimisele. Kompuuteruuringutele saadetakse patsient alles siis, kui neuroloog selleks tõepoolest põhjust näeb.

Kõige tuntum tõsine peavalu vorm on migreen, mis on kolm korda enam levinud naiste seas. «Hoogude juurde käib terve rida kaebusi, näiteks iiveldus, oksendamine, inimene ei talu eredat valgust ega müra. Ta väldib füüsilist tegevust, eelistades olla pikali pimedas ja vaikses ruumis,» sõnas Braschinsky. Ta lisas, et migreenihood võivad kesta mõnest tunnist kolme päevani. Kuigi tänapäevaste ravimeetodite, ennetuse ja valupsühholoogi külastamisega saab tavaelust väljasoleku aega lühendada, on migreen ikkagi paigutatud haiguste sekka, mis elukvaliteeti alandavad.

«Sageli ei taha inimesed oma tööandjale haigusest rääkida, kuna tegemist on stigmatiseeriva haigusega ning vastaspool ei tea sellest sisuliselt midagi,» tõdes arst ning soovitas silmaringi avamiseks lugeda Maia Sepa ilukirjanduslikku teost «Migreenimaffia».

Ometi satuvad inimesed vahel peavaluga ka erakorralise meditsiini osakonda. «Kindlasti tuleb EMO-sse pöörduda, kui tugev peavalu algab järsku, lausa sekundi pealt. Või kui valu kiiresti süveneb, kaasneb palavik, kukal on kange, tekivad kõne-ja nägemishäired. Lühidalt – kui peavalu vorm on inimese jaoks uus ja erakordselt kulgev,» avaldas Braschinsky.

Kuula raadiosaadet siit